Pompy ciepła – czym są i jaką mają moc?
Budowa nowego domu to nie lada wyzwanie. To właśnie wtedy podejmujemy kluczowe decyzje, z którymi być może będziemy się mierzyć do końca życia. Nic więc dziwnego, że zależy nam na jak najlepszych rozwiązaniach, które będą nie tylko innowacyjne, ale również pozwolą na nieco oszczędności. Jednym z kluczowych aspektów jest m.in. ogrzewanie. Obecnie na rynku istnieje kilka rozwiązań, które mogą wydawać się interesujące. Poniżej przedstawiamy jedno z nich.
Ciepło z otoczenia
Ogrzewanie domu nie musi oznaczać, że ciepło musi zostać wytworzone przez specjalne urządzenie. Można je bowiem pobrać z otoczenia i po odpowiednim jego przetworzeniu wykorzystać w konkretnych pomieszczeniach. Proces ten umożliwiają pompy ciepła zasilane energią elektryczną. Działanie tego rodzaju urządzeń polega na naprzemiennym sprężaniu i rozprężaniu czynnika roboczego. Takowym czynnikiem jest gaz o bardzo niskiej temperaturze parowania. Podczas odparowywania pobiera on ciepło z otoczenia domu, natomiast przy sprężaniu temperatura rośnie a ciepło trafia do domowej instalacji grzewczej.
Rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła możemy podzielić przede wszystkim ze względu na rodzaj ciepła, jaki wykorzystują do ogrzania domu.
- Pompy gruntowe – jest to najpopularniejszy wariant wykorzystywany w naszym kraju. Ich zaletą jest przede wszystkim niemal stała, dodatnia temperatura w sezonie grzewczym.
- Pompy wodne – jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują głównie ciepło pochodzące z podwodnych cieków wodnych. Aby jednak było to możliwe, konieczny jest odpowiedni skład wody.
- Pompy powietrzne – w ich przypadku wielkość działki oraz panujące na niej warunki nie mają znaczenia – powietrze dostępne jest wszędzie. W tym przypadku musimy się jednak liczyć z tym, że jego temperatura zmienia się znacznie szybciej niż temperatura gruntu czy wody.
Jaką moc powinna mieć pompa ciepła?
Moc pompy ciepła najczęściej jest zmienna i zależna od temperatury źródła dolnego oraz górnego. Im większa jest różnica między nimi, tym bardziej spada moc pompy, przez co musi ona wykonać większą pracę i jednocześnie zużyć więcej prądu. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło?
- czy pompa będzie działała samodzielnie, czy lepiej sprawdzi się w układzie biwalentnym?
- jaka jest temperatura źródła dolnego i górnego?
Pompy ciepła najlepiej dobierać do projektowanego domu, gdyż specjalista może nam zaproponować kilka możliwych wariantów, z których wybierzemy ten najbardziej optymalny W przypadku domów już stojących wybór odpowiedniego urządzenia może być nieco ograniczony.