Młotek pneumatyczny – wielozadaniowe narzędzie do prac wyburzeniowych oraz oczyszczania powierzchni

Młotek pneumatyczny – wielozadaniowe narzędzie do prac wyburzeniowych oraz oczyszczania powierzchni
młotek igłowy przemysłowy
młotek igłowy przemysłowy

Młotki pneumatyczne są narzędziami zasilanymi sprężonym powietrzem, które służą do wielu prac w przemyśle maszynowym, odlewnictwie, budownictwie, a także w warsztatach. Młotek pneumatyczny wchodzi w skład grupy narzędzi udarowych. Do działania wykorzystuje element zwany bijakiem, który zamienia energię sprężonego powietrza na ruch elementu roboczego. Młotki pneumatyczne mogą być użyte w wielu miejscach, dzięki szerokiej dostępności różnego rodzaju i długości grotów.

Młotki pneumatyczne można rozróżnić na wiele wersji, które znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach. Młotek igłowy to narzędzie wyposażone w igłę, którego zadaniem jest usunięcie zgorzeliny, rdzy lub farby. Są wykorzystywane zarówno w zadaniach przemysłowych oraz przy lżejszych pracach w warsztacie. Posiadają różne wersje uchwytów, co dodatkowo zwiększa możliwości ich użycia w miejscach z ograniczonych dostępem. Mogą występować w wariancie standardowym lub tłumić występujące drgania. Do zgorzeliny wykorzystuje się również młotki pneumatyczne z wymiennymi końcówkami. Pomagają one przy obróbce odlewów i demontażu konstrukcji ze stali. Występują także specjalne młotki pneumatyczne do dłutowania, inaczej zwane blacharskimi lub kamieniarskimi, za których pomocą można ciąć śruby, blachę, ale również usuwać szlakę spawalniczą czy płytki ceramiczne. Można również wymienić profesjonalne młotki pneumatyczne do nitowania.

Młotek pneumatyczny do obróbki konstrukcji stalowych
Młotek pneumatyczny do obróbki konstrukcji stalowych

W cięższych pracach, takich jakie wykonuje się w stoczni, używa się zbijaków pneumatycznych. Odbijaki służą do obróbki odlewów oraz odkuwek lub rozwarstwiania połączeń. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu uchwytowi z zaworem spustowym możliwe jest uzyskanie wysokiej precyzji pracy. Zbijaki przydają się najczęściej na statkach, gdzie przy ich pomocy oczyszcza się utlenione elementy. Natomiast w budownictwie, gdzie wymagane jest wyburzanie lub rozbijanie elementów żelbetonowych, ceglanych lub z kamienia, stosuje się młoty wyburzeniowe. To co wyróżnia młoty wyburzeniowe zasilane sprężonym powietrzem to niskie użycie medium, łatwa obsługa oraz żywotność. Ze względu na ciężki charakter pracy, narzędzie do wyburzania może pracować przy ujemnych wartościach temperatury oraz przy wysokim stopniu zawartości wilgoci w powietrzu. Z kolei do zadań instalatorskich jakie przeprowadza się w budownictwie wykorzystuje się młotki kamieniarskie, tzw. kliniaki. Dzięki dużej energii udaru i łatwym jej sterowaniem, młotek kamieniarski jest obecny przy zakuwaniu nitów, wyrównywaniu spoin, rozdrabniania powierzchni bądź obrabiania materiałów skalnych. Młotki pneumatyczne przydadzą się także w przemyśle morskim. Poprzez usuwanie tlenków metali oraz utrzymywanie właściwości antykorozyjnych w stosunku do wody morskiej możliwe jest zwiększenie żywotności stali i co za tym idzie dłuższa eksploatacja statków.

Młotki pneumatyczne są bardzo różnorodne i służą zarówno do ciężkich prac w wymagającym środowisku jak i do oczyszczania powierzchni w otoczeniu warsztatu. Odpowiednie cechy jak ergonomiczna konstrukcja uchwytu, możliwość regulacji mocy i zróżnicowane modele odpowiednie dla danego zastosowania wpływają na popularność tego narzędzia w wielu gałęziach przemysłu.

Pompy ciepła – czym są i jaką mają moc? Rodzaje zapraw klejowych – co musisz o nich wiedzieć?
Comments are closed.