Na czym polega obróbka plastyczna metali?

Na czym polega obróbka plastyczna metali?

Metal to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów do budowy i tworzenia wielu urządzeń, maszyn czy produktów. Proces, jakim jest obróbka plastyczna metali, pozwala na wykorzystanie właściwości surowca do określonego celu i nadanie mu odpowiedniego kształtu. Co składa się na ten proces i jak się go przeprowadza? Zapraszamy do lektury!

Właściwości metali

Metale to pierwiastki chemiczne, które w większości mają stan stały w temperaturze pokojowej (pamiętajmy o rtęci, która jest płynna). Charakteryzują się dobrym przewodnictwem ciepłym. Są kowalne i ciągliwe, co sprawia, że są chętnie wykorzystywane w przemyśle.

Na czym polega obróbka plastyczna metali?

Plastyczna obróbka metali to wywieranie na nich nacisku, przekraczającego granicę ich plastyczności. W praktyce oznacza to zmianę kształtu przerabianego surowca, jego wymiarów oraz struktury.

Co wykorzystuje się do plastycznej obróbki metali?

Aby obróbka plastyczna metali przebiegła prawidłowo, należy użyć do tego procesu odpowiednich narzędzi. Są to między innymi matryce, kowadła, walce, ciągadła, wyoblaki, rolki i formy. Niezastąpione są również maszyny wszelkiego rodzaju, takie jak prasy, walcarki, wyoblarki, ciągarki, giętarki, żłobiarki i wiele innych.

Jakie są rodzaje plastycznej obróbki metali?

Biorąc pod uwagę sposób odkształcenia, możemy wyróżnić kilka rodzajów procesów obróbki plastycznej metali:

  • walcowanie- obracające się tarcze, walce i rolki kształtują elementy znajdujące się pomiędzy nimi. Zależnie od kierunku wywieranego nacisku, istnieje podział na walcowanie wzdłużne, poprzeczne czy skośne;
  • ciągnienie- uzyskiwanie dłuższego i cieńszego elementu. Efekt to poprawa wytrzymałości elementu;
  • kucie- uderzenia i nacisk wywierają siłę, która zmienia kształt metalu. Wykorzystywane jest tutaj wiele narzędzi, na przykład młoty, kuźniarki i piece;
  • tłoczenie i wyciskanie- wykorzystywanie pras i tłoczników w celu kształtowania, łączenia i rozdzielania metalowych elementów;
  • gięcie- w tym procesie wykorzystywane są prasy krawędziowe, które mają specjalistyczne stemple i matryce, dzięki czemu osiągany jest pożądany kształt.

Wykorzystywanie właściwości metali w ich obróbce jest niezwykle ważnym procesem, bez którego dzisiejszy przemysł nie może istnieć. Różnorodność używanych maszyn i przeprowadzanych działań sprawia, że osiągane są najróżniejsze efekty. Ogromna użyteczność, jaką niesie ze sobą obróbka plastyczna metali, sprawia, że możemy korzystać na co dzień z najróżniejszych urządzeń i przedmiotów.

Jaki stół warsztatowy powinien wybrać majsterkowicz? Narzędzia ogrodnicze – jak dobrać odpowiednie do swoich potrzeb?
Comments are closed.