Te narzędzia są najczęściej używane w warsztatach samochodowych

Te narzędzia są najczęściej używane w warsztatach samochodowych

Wyposażenie warsztatu samochodowego, nie tylko tego małego, amatorskiego, ale również i profesjonalnego serwisu, powinno zawierać podnośniki samochodowe, blokady rozrządu, ściągacze do łożysk czy też specjalistyczne narzędzia warsztatowe. W tej kategorii znajdują się nie tylko specjalistyczne narzędzia służące do obsługiwania wybranej marki pojazdu, ale też uniwersalne narzędzia do serwisów aut ciężarowych i osobowych, które bez problemu można znaleźć w sklepie internetowym z narzędziami warsztatowymi.

Warsztat samochodowy nie istnieje bez tych narzędzi

Jednym z istotnych części wyposażenia warsztatu, będzie podnośnik samochodowy. Jest to osprzęt podstawowy, który przydaje się w czasie prac mających związek z serwisowaniem aut. Prywatne samochodowe podnośniki wykorzystuje się w większości wypadków celem naprawy elementów należących do zawieszenia albo wymiany kół. Jednakże możemy sterować je w czasie innego typu prac, gdzie konieczne będzie dostanie się do części silnika albo podwozia. Podnośnik warsztatowy trzeba zawsze dobrać do masy pojazdu, biorąc po uwagę, iż podane przez producentów parametry udźwigu to wartości maksymalne.

W warsztacie, powinny się znaleźć także podstawki samochodowe. Są to bardzo ważne elementy, głównie z powodu tego, iż każdy z użytkowników powinien zadbać nie tylko o szybkość wykonywania swojej pracy, ale również o bezpieczeństwo. Większość spośród mobilnych podnośników nie ma specjalistycznych blokad, które zapobiegały by składaniu się podnośnika. Należy także wziąć pod uwagę fakt, iż w tego rodzaju urządzeniach po pewnym czasie używania, dochodzi do rozszczelniania się hydrauliki. W wielu instrukcjach podaje się informacje, iż samochodowy podnośnik został przeznaczony celem unoszenia pojazdów, nie zaś do utrzymywania ich na wybranej wysokości w czasie prac serwisowych. Do takiego celu stworzone zostały właśnie tak zwane kobyłki pod pojazdy.

Żuraw warsztatowy to kolejny niezbędny element. Jest to nic innego, aniżeli dźwig przeznaczony do transportowania ciężkich elementów auta. Konstrukcja warsztatowego żurawia umożliwia najeżdżanie w sposób bezpośredni nad maskę auta – podstawa musi wjechać pod auto, zaś ramię żurawia jest nad silnikiem. Żuraw warsztatowy ma hydrauliczny napęd, dzięki temu podnoszenie dużego ciężaru nie związane praktycznie w ogóle z jakimkolwiek wysiłkiem. Bardzo istotna część wyposażenia, to tak zwany balanser żurawia. To element zawieszony na samym końcu dźwigu ramienia umożliwiający wielopunktowe mocowanie elementu bez obawy przechylenia się całego żurawia, jeśli jedna ze stron będzie cięższa. O ile żuraw służy celem podniesienia i transportowania cięższych elementów ku górze – to części wymontowane z auta od dołu, na przykład skrzynia biegów transportuje się przy pomocy podnośnika do skrzyni biegów.  

Co trzymać w wózku warsztatowym?

Najpopularniejszymi narzędziami do warsztatu, które można znaleźć na jego wyposażeniu, będą narzędzia ręczne. Działają one dzięki sile mięśni ludzkich. Bez uwagi na typ wybranych prac, na pewno do narzędzi do samochodowego warsztatu, należy zaliczyć wszelkiego typu klucze. Można wyróżnić te najpopularniejsze:

  • klucze mające grzechotkę,
  • klucze imbusowe,
  • klucze oczkowe,
  • klucze nasadowe,
  • klucze płaskie.

Warto jest wyposażyć nasz samochodowy warsztat także w zestawy tego typu kluczy. Mają one sporą liczbę części mających różnorodne wymiary. Podczas wyboru należy zwracać uwagę głównie na producenta i ich jakość. Zapewnianie tego typu zestawów narzędziowych do warsztatu usprawni znacząco wykonywanie prac. Płaskie klucze zalicza się do najważniejszych części wyposażenia czy to domowego czy to profesjonalnego warsztatu. W wypadku nasadowych kluczy warto zwracać uwagę na tak zwaną grzechotek. Jej dobra jakość polepszy znacząco pracę z różnymi nasadkami. Tutaj także wana jest jakość surowców. Poza zestawem, klucze dokupić można również oddzielnie. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy niezbędne staje się narzędzie mające mało popularny rozmiar.

Obowiązkowe w wyposażeniu warsztatu narzędzia, to także wkrętaki i śrubokręty. Znajdują one zastosowanie w różnego rodzaju pracach. Ich zastosowanie jest praktycznie rzecz biorąc niewyczerpalne. W zestawie narzędzi samochodowego mechanika winny znajdować się te, które dedykowane są specjalnie do pracy z autami, mające różnorodne wymiary. Tak samo jak klucze, tak śrubokręty kupić można w zestawie. Nierzadko podczas prac prowadzonych w warsztacie wykorzystywane są również szczypce czy też nożyce do metalu.

Ogród idealnie zaprojektowany Jak działa frezarka do pni i komu opłaca się ją kupić?
Comments are closed.