Piły formatowe i inne artykuły stolarskie

Piły formatowe i inne artykuły stolarskie

Obecnie na usługi stolarskie utrzymuje się stale wysokie zapotrzebowanie. Dokładnie wykonane meble, zbudowane z dobrego gatunku drewna, stały się symbolem ekstrawagancji i luksusu. Nie brakuje zleceń na budowę drewnianych domków, atrakcji dla dzieci albo altanek. Każdy warsztat stolarski do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednich narzędzi. Ich zestawienie zależy od wykonywanych prac oraz preferencji stolarza. Można jednak wymienić kilka niezbędnych w każdym warsztacie.

Jedna z najpopularniejszych maszyn stolarskich

Pila formatowa wykorzystywana jest niemal w każdym warsztacie stolarskim. Znajduje ona zastosowanie zarówno na dużych liniach produkcyjnych oraz w małych warsztatach. Jest typem przecinarki tarczowej, umożliwiającej obróbkę różnego rodzaju materiałów. Doskonale radzi sobie z litym drewnem, dzięki czemu jest podstawowym narzędziem stolarskim.

Profesjonalne urządzenie wyposażone jest w szereg elementów, ułatwiających pracę. Przykładowo jest to cyfrowy ekran nachylenia kąta, ruchomy stół roboczy albo centralny układ smarowania. Piła formatowa powinna charakteryzować się wysoką wytrzymałością na eksploatację. Nawet w przypadku małych modeli są one poważną inwestycją. Ryzyko uszkodzenia eliminuje wykorzystanie materiałów o zwiększonej wytrzymałości. Zwykle jest to profilowane aluminium, z którego najczęściej zbudowane są stoły robocze oraz wysokiej jakości stal.

Poza technicznymi parametrami uwagę warto zwrócić na implementację odpowiedniego oprogramowania. Jego obecność sprawia że proces cięcia kontrolowany jest przez komputer. Aspekt ten odgrywa szczególną rolę w przypadku wielkich zakładów przemysłowych. Spowodowane to jest przyspieszeniem prac oraz zwiększeniem jej komfortu względem operatora. Wpływa to korzystnie na precyzję obróbki, a w większej skali może skrócić czas trwania prac o kilka dni.

Narzędzia niezbędne do zaawansowanych prac

Do precyzyjniejszych działań stolarskich niezbędna jest wyrzynarka oraz frezarka. Ta pierwsza pozwala na cięcie po łuku lub nieregularnie. Zastosowanie znajdzie zarówno w domowym warsztacie, przy produkcji karmnika dla ptaków albo przy dokładniejszej obróbce drewna w profesjonalnym zakładzie. Inwestycja w taki sprzęt to zwykle kilkaset złotych. Drugie urządzenie umożliwia profilowanie listew oraz tworzenie skomplikowanych i efektownych wzorów w drewnie, cena maszyny zależy od rozmiarów oraz wagi. Alternatywą dla frezarki może być wiertarka zaopatrzona w szereg końcówek szlifierskich i frezarskich. Jest to opcja dedykowana dla domowych prac, w przypadku dużych zakładów byłoby to nieskuteczne rozwiązanie.

Kto i jak używa łańcuchów sworzniowych? Toalety przenośne – wygoda i higiena
Comments are closed.