Rodzaje pił stolarskich

Rodzaje pił stolarskich

U producentów maszyn stolarskich znajdziemy wiele rodzajów pił stolarskich. Asortyment jest szeroki, a niektóre modele mocno wyspecjalizowane. Jakie typy maszyn stolarskich znajdziemy w sklepach?

Typy pił

Postaraliśmy się w jednym miejscu wymienić większość typów pił stolarskich. Zalicza się do nich:

  • piła taśmowa – narzędzie, którego tnie drewno za pomocą metalowej, ząbkowatej wstęgi wprawianej w ruch za pomocą silnika i kół obracających się współbieżnie. Część modeli jest specjalnie dedykowana do cięcia w metalu. Co ciekawe produkuje się je także w wersji ręcznej (niezamontowanej na stołach) oraz wyspecjalizowanej do lameli i obłogów.
  • piła taśmowa blokowa – może być używana nawet w tartakach. Służy do przecinania wzdłużnego większych bloków (kłód) drewna. Wykorzystuje do tego także specyficzny wózek  wraz z posuwem.
  • piła formatowa – służy do robienia cięć pod różnym kątem. Elementem tnącym jest wirująca tarcza z zębami. Można regulować jej ustawienie, aby robić podłużne, wzdłużne oraz skośnie cięcia nawet w litym drewnie.
  • piła radialna – pozwala ciąć pod kątem (sami go ustawiamy) drewno w każdej z płaszczyzn. Do jej obsługi potrzeba doświadczonego pracownika.
  • piła tarczowa poprzeczna – służy wykonywaniu cięć za pomocą wirującej zębatej tarczy. Są one robione w poprzek wkładanego na stół (i ostatecznie w miejsce cięcia) materiału. Piła poprzeczna istnieje także w odmianie dla cieśli.
  • piła wahadłowa – tutaj także elementem tnącym jest wirująca tarcza. Różnica polega na tym, że drewno jest na nią prowadzone za pomocą sterowanego przez nas wahadła. Pozwala to na wygodę, bezpieczeństwo i szybkość cięć jedno po długim.
  • klockarka – ten typ przyda nam się jeśli tworzymy dużo palet. Tnie ona drewno na klocki wykorzystywane przy ich produkcji. Spajają one (po przybicu) deski.
  • pionowa płyta panelowa – przydaje się, jeśli musimy pociąć wszelakiego rodzaju płyty. Ustawiamy je pionowo i za pomocą piły na prowadnicy z łatwością możemy pociąć je na odpowiadające nam kawałki.
  • rozcinarka palet – wyspecjalizowana piła przydatna, gdy musimy utylizować większą liczbę palet.
  • piła kapująca optymalizerka – posiada stół podawczy i odbiorczy. Jej celem jest cięcie drewna na stałe długości albo cięcie sekwencyjne.
  • wielopiła – Za pomocą kilku pił rozcina drewno na równe deski. Może występować także jako obrzynarka – usuwać jedynie nadmiar materiału z boków.

Jak wybrać odpowiednią piłę?

Po pierwsze, zadajmy sobie pytanie, do czego będziemy ją używać i jak często. Warto porozmawiać o tym jeszcze z producentem przed zakupem. Doradzi on sprzęt, który najbardziej będzie pasował do naszej specyfiki pracy. Parametry poszczególnych egzemplarzy możemy porównać, wykorzystując np. wyszukiwarkę maszyn stolarskich. Pokazuje ona także, jak według województw znajdziemy producentów.

Kable ekranowane – co to znaczy i gdzie się ich używa? Kinkiety do salonu – lepsze niż żyrandol?
Comments are closed.