Kable ekranowane – co to znaczy i gdzie się ich używa?

Kable ekranowane – co to znaczy i gdzie się ich używa?

Kable ekranowe to często pomijany element prac budowlanych i wykończeniowych w nowoczesnym budownictwie. Ich możliwości zastosowania są niezwykle szerokie, dlatego wykorzystywane są obecnie bardzo powszechnie w różnych dziedzinach oraz niestandardowych konfiguracjach.

Należy jednak pamiętać, że właściwe stosowanie przewodów ekranowych wymaga doświadczenia i wiedzy. Dlatego chcąc samemu przeprowadzić, na przykład remont mieszkania, warto jest dokładnie zapoznać się z odpowiednimi zasadami ich stosowania oraz rozmieszczania zgodnie z ich przeznaczeniem i wskazówkami producenta.

Kable ekranowe – funkcje i zastosowanie

Producenci w instrukcjach podają, że kable ekranowe to przewody, które znajdują swoje zastosowanie w bardziej zaawansowanych systemach takich jak systemy sterowania czy sygnalizacji. Obecnie bardzo często wykorzystywane są również do łączenia różnych urządzeń transmisyjnych i pomiarowych. Jednak największym polem do ich zastosowania cieszą się różnego rodzaju komponenty systemów komputerowych. Wszechstronność zastosowania kabli ekranowych to przede wszystkim zasługa ich prostej konstrukcji. Okablowanie jak i warstwa izolacyjna wykonane są z takich materiałów, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość. Pozwala to użytkownikowi na niemartwienie się o bezpieczeństwo przewodów, ponieważ ani ich zgięcie, ani rozciągnięcie nie wpływa negatywnie na końcową wydajność. Warstwa izolacyjna jest na tyle gruba, że zapobiega negatywnemu oddziaływaniu potencjalnym zakłóceniom elektromagnetycznym. Dlatego też z punktu widzenia użytkowników kabli ekranowych ich najważniejszą zaletą z pewnością jest ich cena w stosunku do wytrzymałości. Warto zaznaczyć, że pomimo tego, że są one wykonywane z materiałów, które są wysokiej jakości, to standardowy zakres cen za metr kabla wynosi od 10 do 25 złotych. W zdecydowanej większości przypadków warstwa izolacyjna wykonana jest z polwinitu oponowego, który charakteryzuje się doskonałymi właściwościami. Żyły skręcane są z drutów miedzianych, które są jeszcze dodatkowe cynkowane, a połączenie przy tak wykorzystanych materiałach jest na wysokim poziomie i nie ma problemów w kontekście do kompatybilności elektromagnetycznej.

Współczesne wykorzystanie kabli ekranowych

Przewody ekranowe, których wymienione powyżej zalety są obecnie bardzo często wykorzystywane w różnych dziedzinach i konfiguracjach. Prosta budowa oraz stosunkowo niska cena w odniesieniu do jakości powoduje, że kable ekranowe są bardzo popularne pośród ich użytkowników. Obecnie właśnie dzięki niskiej cenie, jest to rozwiązanie, które cenione jest w wielu dziedzinach. Warto na koniec podkreślić, że kable ekranowe charakteryzują się doskonałym uziemieniem, co sprawia, że wykorzystywane są również w zestawach domowego kina czy pokoju muzycznego.

Czy warto studiować architekturę? Rodzaje pił stolarskich
Comments are closed.