Błędy bezpieczeństwa powszechne w naprawach domowych
W ProMaster uwielbiamy, gdy właściciele domów decydują się na samodzielne naprawy. Możesz nauczyć się nowej umiejętności, zaoszczędzić trochę pieniędzy i mieć duże poczucie satysfakcji z wykonania zadania. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem domu, czy „bohaterem naprawy domu”, zawsze istnieje ryzyko związane z projektem naprawy domu. W ProMaster chcemy, abyś zakończył swój projekt w jednym kawałku. Pomyśleliśmy więc, że przekażemy niektóre z najczęstszych błędów związanych z bezpieczeństwem w zakresie napraw w domu, które właściciele domów i profesjonaliści popełniają zbyt często. Unikaj tych błędów, a będziesz na najlepszej drodze do bezpiecznego zakończenia naprawy domu.
Błąd bezpieczeństwa nr 1: brak sprzętu ochronnego
Twoja mama zawsze mówiła ci, żebyś „nosił kask” i „zapinał pasy”. Teraz, gdy mama nie zawsze jest przy tobie, musisz samemu zwracać uwagę na tego typu rzeczy. Niestety, wiele osób nie zwraca szczególnej uwagi na swój sprzęt ochronny podczas samodzielnych napraw domowych.
Może się to wydawać niewielkie, ale robienie prostych rzeczy, takich jak noszenie okularów ochronnych, rękawiczek lub respiratora, może znacznie przyczynić się do uniknięcia obrażeń lub choroby. Na przykład American Academy of Ophthalmology szacuje, że 90% wszystkich urazów oczu można by uniknąć poprzez zwykłe noszenie okularów ochronnych. Obejmuje to trociny z piły stołowej, pył z płyt kartonowo-gipsowych ze szlifowania nowo zainstalowanego sufitu lub po prostu gruz z zamiatania warsztatu.
Upewnij się, że używasz odpowiedniej ochrony uszu, dłoni, oczu, ust i nosa, a unikniesz jednego z najczęstszych błędów związanych z bezpieczeństwem w domu.
Błąd bezpieczeństwa nr 2: słabe bezpieczeństwo drabiny
Bez wątpienia drabiny mogą być jednym z najbardziej niebezpiecznych narzędzi powszechnie spotykanych w domu. Każdego roku dochodzi do ponad 500 000 urazów spowodowanych upadkiem drabiny, a 97% z nich ma miejsce w domu.
Niezależnie od tego, czy czyścisz rynny , wieszasz lampki choinkowe , czy po prostu próbujesz zdjąć frisbee z dachu, musisz być ostrożny. Jednym z najczęstszych błędów związanych z bezpieczeństwem jest używanie drabiny wbrew zaleceniom producenta. Jaki jest limit wagi? Czy pracujesz nad stopniami lub szczeblami, które mają być obciążone? Czy drabina znajduje się na równej powierzchni? Czy jesteś w pobliżu linii elektrycznych lub pracujesz przy złej pogodzie? To wszystko, co powinieneś wziąć pod uwagę podczas ustawiania drabiny do pracy.
Co najważniejsze, nigdy nie używaj samej drabiny. Posiadanie innej osoby, która ustabilizuje drabinę i pomoże ją przenieść, może być ogromną pomocą. Będą tam również, aby wezwać pomoc, jeśli coś pójdzie nie tak.
Błąd bezpieczeństwa nr 3: robisz wszystko sam
Być może słyszeliście, że „pycha idzie przed upadkiem”. Cóż, jeśli przykładem dumy jest „sam sobie to uniosę”, to może nie być bardziej prawdziwego stwierdzenia. Próba uniesienia zbyt dużo, zbyt daleko może być poważnym problemem czekającym na to, aby się wydarzyć. Nie tylko ryzykujesz zranienie się, ale także upuszczasz przedmiot, który nosisz, również go niszcząc.
Kiedy przenosisz ciężki przedmiot podczas przebudowy lub próbujesz usunąć urządzenie ze ściany, pamiętaj, aby mieć kogoś przy sobie. Nawet jeśli przedmiot jest lekki, jego kształt może utrudniać przenoszenie. Jeśli jest łamliwy, zawsze lepiej mieć dodatkowy zestaw rąk. I hej, co wolisz skrzywdzić swoją dumę czy plecy?
Błąd bezpieczeństwa nr 4: skrzyżowanie przewodów
„Od czerni do czerni, od bieli do bieli”. Wydaje się dość łatwe, prawda? Jednak wiele osób bierze udział w pracach elektrycznych bez pełnego zrozumienia, z czym mają do czynienia i jakie jest ryzyko. Wykonywanie prac elektrycznych i popełnienie błędu może oznaczać poważny wstrząs lub nawet gorzej.
Jednym z błędów bezpieczeństwa, które czasami popełniają ludzie, jest to, że nie przerzucają wyłącznika i nie pracują na przewodach, gdy są pod napięciem. Chociaż jest to rzadkie, wiele osób to próbuje. Bardziej powszechnym błędem jest jednak odwrócenie wyłącznika, ale na własnej skórze przekonanie się, że był on niewłaściwy. Jeśli zmieniasz gniazdko, oprawę oświetleniową lub włącznik ścienny, istnieje łatwy sposób sprawdzenia, czy przedmiot, nad którym będziesz pracować, jest „gorący”, czy nie. Używanie miernika napięcia do testowania prądu zapewni, że w przewodach, z którymi masz zamiar się poradzić, nie płynie prąd.
Typowe błędy związane z bezpieczeństwem podczas napraw domowych
Problemów jest znacznie więcej niż te, które wymieniliśmy tutaj, ale unikanie tych błędów może pomóc w zapobieganiu kontuzji lub gorzej. Pamiętaj, że oszczędzając trochę czasu lub pieniędzy i podejmując ryzyko, możesz stracić zarówno czas, jak i pieniądze. Dokonując własnych napraw domowych, dokonuj bezpiecznych wyborów!