Rodzaje zapraw klejowych – co musisz o nich wiedzieć?

Rodzaje zapraw klejowych – co musisz o nich wiedzieć?

Właściwości zapraw klejowych mają ogromne znaczenie dla trwałości wykonywanych prac budowlanych lub remontowych. Dlatego przy ich wyborze trzeba kierować się ich rodzajem i przeznaczeniem oraz charakterystyką. Od wyboru zaprawy zależeć będzie trwałość łączonych nią materiałów murowych w przegrodach zewnętrznych lub wewnętrznych.

Tradycyjna czy cienkowarstwowa zaprawa klejowa?

W konstrukcjach murowych, przy wznoszeniu przegród różnego rodzaju, bardzo ważną rolę spełnia zaprawa murarska. Stosować można zaprawę tradycyjną lub cienkowarstwową. Różnią się one od siebie znacząco. Spoiny tradycyjne, to spoiny o grubości od 6 do 15 mm (nominalnie 10 mm), zaś cienkowarstwowe to grubość od 0,5 do 3 mm (średnio 2 mm).

Tradycyjne zaprawy to zwykle mieszanki cementowe lub cementowo-wapienne. Grubsze warstwy spoin powodują trudniejsze poziomowanie warstw co wpływa na wydłużenie czasu wznoszenia konstrukcji murowej przy użyciu zaprawy tradycyjnej. Zaprawy cienkowarstwowe to specjalnie przygotowane mieszanki klejowe, które można w łatwy sposób przygotować – krótko mieszając po odmierzeniu i dodaniu odpowiedniej ilości wody.

Cienka spoina w parze z betonem komórkowym

Po raz pierwszy cienkie zaprawy klejowe wykorzystano przy murowaniu ścian z bloczków z betonu komórkowego, takich jak np. H+H. Nowoczesna technologia produkcji elementów z betonu komórkowego umożliwia wytwarzanie produktów o wysokiej dokładności wymiarowej oraz o bardzo dobrych właściwościach w zakresie izolacyjności cieplnej. Łącząc technologię cienkich spoin i bloczki z betonu komórkowego można murować szybko i sprawnie, z jednoczesnym ograniczeniem kosztów wykonania przegród. Mury wykonane w ten sposób charakteryzuje wysoka izolacyjność termiczna, a ponadto dzięki cienkim spoinom do minimum można ograniczyć ryzyko wystąpienia podłużnych miejsc ucieczki ciepła zwanych mostkami termicznymi.

Co więcej cienkie spoiny podczas prowadzenia prac murarskich pozwalają ograniczyć wilgoć technologiczną w murze, co sprawia, że ściany szybciej wysychają.

Młotek pneumatyczny – wielozadaniowe narzędzie do prac wyburzeniowych oraz oczyszczania powierzchni Pojemniki na piasek i sól – charakterystyka produktów
Comments are closed.