Funkcjonalny wystrój okien

Funkcjonalny wystrój okien

Okna są wizytówką całego domu. Ich właściwa oprawa nie tylko cieszy oko, ale spełnia również istotne funkcje. Elementy osłaniające okna chronią przed nadmiernym nagrzaniem się pomieszczenia oraz wizytą niepożądanych gości takich jak owady. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od kilku czynników, na przykład od wielkości przeszklonej powierzchni.

Ochrona przed słońcem

Jednym z podstawowych zadań osłony okiennej jest ochrona przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Dzięki wykorzystaniu różnych rozwiązań możliwe jest stworzenie miejsca sprzyjającego wypoczynkowi w chłodzie i odpowiednim zacienieniu. Takie zadanie realizują markizy i żaluzje.

Markizy – rozwiązanie na każdą pogodę

Markizy tarasowe oraz balkonowe zyskują coraz większą popularność. Za ich sukcesem stoi ich uniwersalna funkcjonalność, chronią przed słońcem, deszczem i wiatrem, oraz ozdabiają. Stanowią doskonałe miejsce wypoczynku, będąc jednocześnie nośnikiem treści reklamowych, jeśli oczywiście mamy takie życzenie. Ich stelaż wykonywany jest z aluminium, a osłona najczęściej z materiału akrylowego, który jest impregnowany. Czyszczenie i konserwacja jest łatwa, tak samo jak montaż i demontaż.

Żaluzje – stylowe okno

Żaluzje zapewniają domownikom prywatność i chronią przed intensywnym słońcem. Każdy domownik może dostosować poziom oświetlenia wnętrza do swoich potrzeb. W dodatku pięknie wyglądają, nadając wnętrzu elegancki charakter. Na rynku dostępne są trzy rodzaje żaluzji wewnętrznych. Kryterium tego podziału stanowi materiał z jakiego zostały wykonane. Wyróżnia się żaluzje drewniane, bambusowe oraz aluminiowe. Żaluzje wykonane z drewna lub bambusa sprawiają, że każde pomieszczenie staje się przytulniejsze. Ciepłe kolory sprzyjają poczuciu komfortu i bezpieczeństwa. Natomiast żaluzje aluminiowe świetnie sprawdzają się we wnętrzach minimalistycznych.

Ochrona przed owadami – moskitiery

Naloty owadów w okresie letnim są nie tylko dokuczliwe, ale dla pewnych osób również niebezpieczne. W przypadku uczulenia na jad osy czy pszczoły sytuacja staje się naprawdę poważna. Dlatego właśnie warto zabezpieczyć wnętrza przez muchami, komorami, osami czy pszczołami. Najczęściej stosowane rozwiązanie to moskitiery na wymiar, które są montowane w oknach lub drzwiach. Ich drobna siatka wykonana jest z trwałego włókna szklanego. W ten sposób można spokojnie spać przy otwartym oknie, ciesząc się świeżym powietrzem i nie obawiając się niechcianego owadziego towarzystwa. Moskitiery na wymiar pozwalają dopasować wielkość zabezpieczenia do każdego okna, bez względu na jego wymiary. Mogą być również montowane w drzwiach wejściowych oraz na tarasie. W ten sposób można zabezpieczyć cały dom i cieszyć się latem.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Monirol – rolety, bramy, markizy, żaluzje, moskitiery Katowice.

Informacje dla studentów projektowania wnętrz Błędy bezpieczeństwa powszechne w naprawach domowych
Comments are closed.