Zasłony, rolety – pomysły na okienne dekoracje

Zasłony, rolety – pomysły na okienne dekoracje

Wybór aranżacji okien prowadzi do wielu dylematów – można zdecydować się na zasłony, firanki, a może rolety. Rozwiązań jest wiele, dlatego przyjrzymy się wybranym z nich – zobacz kilka inspiracji.

Stylowe zasłony

Zasłony to element dekoracyjny i użytkowy, dlatego cieszą się ogromną popularnością. Mogą odmienić pomieszczenie, dodać mu wrażenia przytulności, ciepła albo po prostu modnego looku. Salon i sypialnia przy dobrze dobranych zasłonach mogą wiele zyskać. Do sypialni sprawdzą się zasłony zaciemniające, które ograniczą wpadanie światła do minimum, z kolei w kuchni chętnie wieszamy lekkie zasłony łatwe w pielęgnacji.

Popularnością cieszą się również zasłony typu blackout, które pełnią także funkcję termoizolacyjną, a zatem pozwolą obniżyć straty energii i rachunki za prąd. Do wyboru jest wiele typów, materiałów i kolorów zasłon – to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych dekoracji.

Klasyczne rolety

Jeśli naszym priorytetem jest kontrolowanie ilości światła wpadającego do wnętrza, będą znacznie skuteczniejsze niż tradycyjne firany i zestawy. Podstawowy rodzaj rolet i najbardziej popularny to zwijane rolety wolnowiszące. Mają formę rolki, są montowane w górnej części futryny lub nad oknem, występują w najróżniejszych wariantach i kolorach.

By uzyskać spójną aranżację, dobrym sposobem jest wybór dekoracji w różnych odcieniach tego samego koloru. Mogą one różnić się o ton lub dwa albo też znacznie od siebie odbiegać. W ten sposób można też zestawiać ze sobą zarówno zasłony, jak i rolety – innym sposobem jest łączenie ich na zasadzie kontrastu. Zasłony i rolety powinny dopełniać wnętrze i tworzyć spójną całość.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie słyną m.in. z dużych walorów dekoracyjnych i są alternatywą dla zasłon. Również chronią przed nadmiernym słońcem i dbają o prywatność, a przy okazji wspaniale zdobią okna, dlatego też są polecane m.in. do kuchni i salonów. Są łatwe w pielęgnacji, wiele z nich możne prać w pralce. Bardzo modne są też rolety rzymskie duo, inspirowane zestawem złożonym z firan i zasłon, gdyż są wykonane z dwóch tkanin.

Ich szeroki wybór pozwala dopasować konkretny model do każdego wnętrza i stylu. Są chętnie wybierane, gdyż łączą zalety firan i zasłon. Występują – podobnie jak zasłony – rolety typowo zaciemniające oraz takie, które głównie mają pełnić rolę ozdoby. Można je zamontować do ramy okna, sufitu, ściany itd. Nie jest to najtańsza opcja, ale dobrej jakości i odpowiednio dobrane rolety rzymskie będą pełnić swoje zadania przez wiele lat.

Projekty domów jednorodzinnych z piwnicą – jak wybrać najlepsze rozwiązanie? Węże używane w budownictwie
Comments are closed.