Profesjonalny montaż okien i drzwi – kluczowe kwestie

Profesjonalny montaż okien i drzwi – kluczowe kwestie

Drzwi i okna stanowią zarazem łącznik jak i barierę między wnętrzem domu i środowiskiem zewnętrznym. Ich profesjonalny montaż oraz prawidłowe działanie mają duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort domowników. Nie warto więc na tej kwestii przesadnie oszczędzać ani stosować półśrodków. Na co koniecznie zwrócić uwagę, instalując drzwi i okna?

Przygotowanie do montażu

Pierwszą istotną kwestią jest zdjęcie pomiarów otworu w murze i stwierdzenie, czy jego wymiary są standardowe, czy też konieczne będzie zamówienie okna lub drzwi o nietypowych parametrach. Należy również wziąć pod uwagę zagadnienia takie jak: 

– Jaki wpływ na montaż będzie mieć warstwa termoizolacyjna?

– Czy wymieniane będą parapety?

– Jaki sposób oraz stopień izolacji będą najbardziej odpowiednie?

Następnie należy przygotować ościeżnicę, dokładnie ją oczyszczając, wyrównując i wygładzając. Wszystkie powyższe zabiegi zapewnią stabilność instalowanego w ścianie okna lub skrzydła drzwiowego, szczelne przyleganie do framugi oraz łatwe i bezpieczne korzystanie z nich przez domowników.

Dobór odpowiednich materiałów i technologii

Rozeznanie w istniejących na rynku produktach i technologiach oraz ich świadome używanie to kolejny kluczowy czynnik wpływający na solidność i bezawaryjność zamontowanych drzwi i okien. Stosowane materiały należy dobrać odpowiednio do rodzaju budynku, konstrukcji ścian, konkretnego miejsca montażu itd.

Szczególnie należy mieć na uwadze kwestię termoizolacji. Drzwi i okna nie mogą być drogą ucieczki nagrzanego w mieszkaniu powietrza. Można zastosować tzw. “ciepły montaż”, okna energooszczędne lub pasywne, które mogą zmniejszyć wysokość opłat w sezonie grzewczym. W przypadku domów oraz mieszkań na parterze warto pomyśleć o użyciu nowoczesnych technologii antywłamaniowych. Różnorodne rozwiązania takie jak specjalne folie, okucia czy zamki utrudniają wyłamanie skrzydła. W zależności od potrzeb, warto zainteresować się parametrami izolacji akustycznej. Ten współczynnik będzie wyjątkowo istotny dla domów znajdujących się przy ruchliwych ulicach lub mieszkań w blokach z dużą ilością mieszkańców i potencjalnych źródeł hałasu.

Specjalistyczne akcesoria

W profesjonalnych sklepach budowlanych znaleźć można szeroki asortyment akcesoriów, dzięki którym instalacja okien i drzwi będzie prostsza, skuteczniejsza i bardziej trwała. Odpowiedni dobór poszczególnych elementów pozwala sprostać rozmaitym potrzebom klienta.

Różnorodne uszczelki dbają o wysoki stopień izolacji mieszkania od czynników takich jak wiatr, kurz, hałas, zimno. Nawiewniki z kolei zapewniają odpowiednią wymianę i oczyszczanie powietrza, zapobiegające tym samym skraplaniu się i utrzymywaniu wilgoci w pomieszczeniach. Zatrzaski i uchwyty balkonowe sprawią, że drzwi balkonowe zamykać i otwierać będzie można także z zewnątrz. Uchroni to domowników przed przeciągami i hałasami z ogrodu.

Warto polegać na ofertach sklepów, które specjalizują się w produktach do montażu okien i drzwi, jak np. Simteq.pl. W takich miejscach oprócz szerokiego asortymentu dobrej jakości akcesoriów i materiałów, klient otrzymuje usługę fachowego doradztwa. Skorzystanie z doświadczenia wykwalifikowanych sprzedawców może okazać się przydatne zarówno dla początkujących, jak i profesjonalnych budowlańców. 

Dla kogo projekt gotowy a dla kogo projekt indywidualny Kontener czy worek na gruz? A może jest inne rozwiązanie?
Comments are closed.