Dla kogo projekt gotowy a dla kogo projekt indywidualny

Dla kogo projekt gotowy a dla kogo projekt indywidualny

Nowy dom, wybudowany indywidualnie to wspaniałe marzenie, które z pewnością warto przynajmniej raz w życiu spełnić. W większości przypadków realizacja tego marzenia zaczyna się od wyboru projektu domu. W naszym artykule wyjaśniamy dla jakich osób idealnym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie kupno gotowego projektu. Podpowiadamy też w jakich sytuacjach warto rozważyć realizację projektu indywidualnego. W końcu wyjaśniamy też jakie następne kroki należy wykonać gdy mamy już projekt domu.

Kto powinien wybrać projekt gotowy

Projekt gotowy to idealne rozwiązanie dla osób ze standardowymi potrzebami i ograniczonym budżetem. Taki projekt wybieramy sobie z katalogu projektów w pracowni lub wyspecjalizowanym serwisie. I w zasadzie po wyborze dostajemy gotowy projekt do realizacji. Cena takiego projektu nie przekracza też zazwyczaj kwoty kilku tysięcy zł. Widzimy więc, że jest to rozwiązanie, ekonomiczne i szybkie. Jeśli nasze potrzeby funkcjonalne są standardowe i nie mamy chęci wyróżnić się domem wśród sąsiadów – to rozwiązanie będzie dla nas idealne. Jest to też rozwiązanie oszczędzające czas. Po prostu wybieramy gotowy projekt z katalogu. W dużych biurach katalogi projektów domowych liczą nawet kilkaset różnych rozwiązań, więc jest z czego wybierać. 

Dla kogo projekt indywidualny będzie dobrym rozwiązaniem

Projekt indywidualny powstaje zazwyczaj na zamówienie inwestora we współpracy z architektem lub pracownią architektoniczną. Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć swój własny i niepowtarzalny projekt domu. Także jeśli inwestor ma niestandardowe potrzeby funkcjonalne lub szuka domu na nietypową działkę wtedy projekt indywidualny może być jedynym możliwym rozwiązaniem. Przy tej okazji warto dodać, że projekt indywidualny jest zazwyczaj kilka razy droższy od projektu gotowego a pracę nad nim mogą trwać nawet kilka miesięcy. W niektórych sytuacjach może okazać się to jednak jedyne możliwe do realizacji wyjście na naszej działce.

Mamy projekt i co dalej

Posiadanie projektu nie oznacza, iż od razu możemy rozpocząć inwestycję. Potrzebujemy jeszcze dwóch formalnych dokumentów. Po pierwsze planu zagospodarowania działki. Czyli dokumentu w którym architekt naniesień dom na plan naszej działki oraz zaplanuje kwestie związane z instalacjami i dostarczaniem mediów do domu. Dopiero wtedy możemy złożyć komplet dokumentów i wystąpić o pozwolenie na budowę. Musimy pamiętać, iż nasz projekt musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub z warunkami zabudowy jakie otrzymaliśmy dla naszej działki. Bez dopełnienia tych wymogów formalnych nasz projekt pozostanie tylko na papierze i nie będziemy mogli przystąpić do jego realizacji. 

Kotły zasypowe czy automatyczne kotły na pellet? Wybierz przyszłościowe rozwiązanie! Profesjonalny montaż okien i drzwi – kluczowe kwestie
Comments are closed.