Tuby Szalunkowe Tarnopak
Za sprawą specjalnych tub kartonowych nie stanowi już problemu stawianie betonowych okrągłych filarów. Tuba szalunkowa jest bardzo wygodna w użyciu, dzięki czemu na dobre wyparła wykorzystywane jak dotąd konstrukcje z drewna. Tuby szalunkowe producent Tarnopak pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy, ale również czasu.
Czym jest Tuba szalunkowa?
Tuba szalunkowa fi 200 lub w innym wymiarze jest materiałem pozwalającym na stawianie filarów betonowych. Wykonana jest z twardego kartonu odznaczającego się dużą wytrzymałością. Jej właściwości są doskonałe do wylewania słupów mających przekrój kołowy, które niegdyś sprawiały sporo kłopotów pracownikom budowlanym. Tuba szalunkowa fi 200 zrobiona jest z uformowanego spiralnie kartonu pokrytego antyadhezyjnym środkiem mającym zapobiegać przywarciu betonu. Ścianki wewnętrzne wyłożone są ponadto papierem wodoodpornym, a warstwa zewnętrzna tuby jest impregnowana parafiną, dlatego też nie zagraża jej ani deformacja, ani wilgoć. Taka tuba jest także bardzo trwała za sprawą właściwej grubości ścianek, które mają za zadanie zabezpieczyć konstrukcję przed ewentualnym jej zniszczeniem w czasie wlewania do niej betonu. Taka tuleja w wersji podstawowej ma trzy metry długości, można ją jednakże bez przeszkód skrócić. Nie można zaś zmienić jej średnicy – warto zatem jeszcze na etapie dokonywania zakupu poznać zaproponowany przez swojego projektanta wymiar (w przedziale 150 do 800 mm).
Montaż oraz demontaż szalunków tekturowych
Szalunki tekturowe umożliwiają wykonanie konstrukcji mających różne wymiary. W sprzedaży dostępne są tuleje mające przekrój 150-800 mm, w przedziałach co 50 mm, o standardowych długościach:
- 3 m,
- 3,5 m,
- 4 m.
Inne długości, jak i średnice dostępne są w ramach indywidualnego zamówienia. Kolumna betonowa wznoszona jest na fundamencie, zwykle pod postacią stopy. W czasie budowania fundamentów przygotowuje się zbrojenie, które musi w nim zostać przymocowane. Następnie zaś na zbrojenie nasadzana jest tuleja kartonowa – istotne jest, żeby odpowiednie ją podeprzeć, żeby nie przemieszczała się ona w czasie wtłaczania betonowej mieszanki. Jeżeli tego nie dopilnujemy, tuleja uniesie się w górę, zaś beton zacznie wyciekać od dołu. Szalunek wypełnia się stopniowo, a każda z porcji mieszanki musi zostać zagęszczona za pomocą wibratora. Następnie, kiedy beton już zwiąże, można zdemontować tuleję. Właściwa konstrukcja tekturowego szalunku przyczynia się do faktu, iż beton nie przywiera nigdy do powierzchni tulei.