Jak działa frezarka do pni i komu opłaca się ją kupić?

Jak działa frezarka do pni i komu opłaca się ją kupić?

Frezarka do pni to zmechanizowane ręczne lub samobieżne urządzenie do usuwania pni i częściowego usuwania ukrytego systemu korzeniowego. Służy do ostatecznego usunięcia drzewa, aby zapobiec pojawieniu się wzrostu korzeni lub przygotować teren pod budowę.

Frezarka do pni: zastosowanie

Urządzenia tego typu wyposażone są w obcinak roboczy, który w kontakcie z pniem odcina cienką warstwę drewna zamieniając go na zrębki, wióry i trociny. Szybkość niszczenia zależy od intensywności obrotu oprzyrządowania, jego ostrości, a także od obszaru krawędzi skrawającej. Mechaniczne frezarki do pni różnią się w kilku kluczowych obszarach:

  • Typ używanego noża.
  • Średnica i głębokość obróbki.
  • Opcja wykonania.
  • Rodzaje noży

Mogą mieć konstrukcje dysku, bębna lub obrotową. Dysk to stalowy okrąg o dużej średnicy o przekroju 1-5 cm lub większym. Ma ostre ciernie, które podczas obracania się dysku rozbijają drewno na wióry. W zależności od kierunku orientacji tarcze są poziome i pionowe. Obie opcje są używane tylko do naziemnego niszczenia pniaków.

W kontakcie z podłożem szybko stają się tępe. W większości przypadków można je stosować do zanurzenia w ziemi na 10-40 cm, czasem nawet do 60 cm Frez tarczowy wyróżnia się produktywnością. Nożyce bębnowe to cylindry z segmentami tnącymi o zaokrąglonych krawędziach. Jest to bardziej wszechstronny element wyposażenia, który może skutecznie rozbijać głębokie korzenie pod ziemią.

Frez bęben stosowany jest jako załącznik do ciągników i jednoosiowy ciągników. Obrotowa frezarka do pni działa jak wiertarka. Obraca frez wokół osi, który jest wkręcony w pień, zamieniając go w wióry.

Osobliwością wyposażenia tego projektu jest to, że działa na zasadzie wkrętu samogwintującego. Frez wykonuje się tylko ruchem obrotowym bez zaciskania. Istnieje również możliwość wyposażenia wirnika w strugarkę.

Frezarka do pni jest mniej skuteczna niż technika wykorzeniania w kontrolowaniu pozostałości podziemnej części drzewa. Urządzenie niszczy tylko część pnia, a także główne potężne korzenie pod nim. W przypadku większości drzew to wystarczy, aby obumarły i przestały wypuszczać pędy korzeniowe.

Frezarka do pni umożliwia:

  • zatrzymać wzrost ściętego drzewa;
  • usunąć nadziemną część ściętego pnia.
  • wyeliminować główne korzenie bez poważnego naruszania struktury gleby.

Po klasycznym wyrywaniu pniaków pozostaje po nich duży dół z zaburzoną strukturą gleby. Jeśli konieczna będzie rekonstrukcja krajobrazu w tym miejscu, będzie trzeba wyrzucić ziemię i ubić ją. Zastosowanie frezarki do pni pozwala zminimalizować ten proces, a nawet całkowicie go uniknąć. Szlifierką można zniszczyć pień znajdujący się blisko konstrukcji, którego nie należy wyrywać z korzeniami, ponieważ spowoduje to zniszczenie fundamentu i ściany. To delikatna instalacja, która nie niszczy otaczającego krajobrazu i budynków. Frezarka do pni, nawet kompaktowa ręczna, jest głośna. Hałasowi towarzyszy również wgryzanie się noża w drzewo.

Szybkość niszczenia pnia może wynosić od kilku minut przy zamontowanej i samobieżnej szlifierce do kilku godzin przy pracy ręcznej. Te ostatnie frezują drzewo powoli. Podczas pracy szlifierki spod frezu wylatują nie tylko trociny, ale także drobny żwir obecny w glebie. Dlatego używanie okularów ochronnych jest obowiązkowe.Frezarki do pni znajdziesz w sklepie internetowym i na https://alltech-shop.eu/

Kto powinien zainwestować we frezarkę do pni?

Frezarki do pni różnią się od maszyn do usuwania pni, ponieważ to urządzenie jest podobne do świdra i wnika w pień od góry, usuwając całe drewno z pnia i zakotwiczając korzenie. Frezarki do pni używane przez właścicieli domów, będą mniejsze i mniej wydajne niż te używane przez profesjonalistów.

Frezarki do pni są zwykle używane przez profesjonalistów, takich jak specjaliści od pielęgnacji drzew. Podobnie jak w przypadku większości ciężkiego sprzętu, ryzyko kontuzji jest tu wysokie. Oprócz samej maszyny operatorzy potrzebują wyposażenia ochronnego, aby chronić się przed hałasem i latającymi odłamkami. Mogą to być ostre kawałki drewna, ale także wszystko, co może kryć się w ziemi: stare słupki ogrodzeniowe, stare rury, cegły, szkło, gwoździe lub zgubione narzędzia.

Profesjonalni arborystowie i firmy zajmujące się usuwaniem drzew również powinny wyposażyć się we frezarki do pni. Mała frezarka jest wskazana w przypadku, kiedy jesteś właścicielem działki i potrzebujesz od czasu do czasu, usunąć niewielki pniak lub inny kawałek drzewa. Wybierając frezarkę, musisz wziąć pod uwagę jej siłę oraz moc przenoszenia młynka, a także siłę manewrowania i zakres prac, jaki musisz wykonać oraz co najważniejsze jak często będziesz je wykonywać, co jest najlepszą zmienną do oceny, czy potrzebujesz zainwestować we frezarkę.

Te narzędzia są najczęściej używane w warsztatach samochodowych Jubileusz szczecińskiej fabryki okien i drzwi
Comments are closed.