Jaką funkcję spełniają łańcuchy rolkowe i w jakich branżach się sprawdzają?

Jaką funkcję spełniają łańcuchy rolkowe i w jakich branżach się sprawdzają?

Łańcuchy rolkowe są powszechnie stosowanym mechanizmem, który służy celem transportu i przenoszenia napędu. Znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Właściwe dobranie, jak i wykonanie to warunek wydajności i niezawodności. Tego typu przekładnie można znaleźć w ofercie wielu sklepów.

Łańcuchy rolkowe: zastosowanie?

Żeby móc zrozumieć istotę działania łańcuchów, musimy sobie zdawać sprawę z ich zastosowania. Po pierwsze, łańcuchy rolkowe są odpowiedzialne za napędzanie maszyn. Mówiąc krótko, jeżeli będzie ich brakować, napęd nie zostanie wywołany, zaś maszyna nie będzie wprawiona w ruch.

Łańcuchy rolkowe są zatem niezbędne w wielu różnych gałęziach przemysłu, jednakże ich budowa jest niezbyt skomplikowana i niepozorna. Tego typu łańcuchy złożone są bowiem z wewnętrznych oraz zewnętrznych ogniw, jak również mają rolkę dodatkową, która obraca się względem tulejki znajdującej się na sworzniu.

Łańcuchy rolkowe górują zdecydowanie nad innymi elementami służącymi do napędu maszyny, gdyż są niezwykle wytrzymałe i zużywają się bardzo powoli. To zaś ma wpływ na długą żywotność maszyny i jej wielogodzinne działanie.

Warto mieć na uwadze, iż każdy spośród renomowanym producentów, ma w swojej ofercie łańcuchy rolkowe przygotowane z wysokiej jakości materiałów. Dlatego też współpraca z nimi zagwarantuje nam otrzymanie części, które odporne są na zrywanie i ścieranie, jak również są bezpieczne dla zdrowia (co zostało potwierdzone w przeprowadzonych testach).

Łańcuchy rolkowe dostępne na https://www.janus.com.pl/

Co jest ważne w przypadku łańcuchów rolkowych?

Przełożenie

Najważniejszą częścią każdej łańcuchowej przekładni będzie niewątpliwie łańcuch, jak i koła łańcuchowe. W sytuacji wielu różnych maszyn przyjmuje się, iż dopuszczalne maksymalne przyłożenie to 15. W urządzeniach nie mających wymienionego napędu, przyłożenie to wynosi 8.

Elastyczność

Łańcuchy rolkowe winny mieć możliwość skracania przedziałki p ok. 2 procent. Istnieje także opcja ich wydłużenia w całości o dwie przedziałki. Dzięki czemu możemy zapewnić maksymalne napinanie. Wydłużenie jest wynikiem zużycia ślizgowych powierzchni łańcucha.

Zastosowane materiały

Łańcuchy rolkowe najwyższej jakości wyrabia się z konstrukcyjnej stali węglowej 55 albo 65, stali odpuszczanych do 38-49 HRC, stali hartowanych, oraz stali stopowych 35H, 40H i 45H. Z kolei zaś tulejki i rolki wytwarza się ze stali węglowej 15 albo 10, czy też stali utwardzonej do 48-60 HRC. Natomiast sworznie powstają ze stali węglowej 10 albo 15, stali utwardzanych do 50-62 HRC, jak i stali stopowych 15HM czy 15H.

Rozmiar łańcucha

W tym wypadku trzeba pamiętać o jednej kwestii. Przekładnia łańcuchowa dobierana jest do mocy napędu danej maszyny. Nie możemy tego robić odwrotnie.

10 branż, które wykorzystują łańcuchy rolkowe w pracy

Oferowane na rynku łańcuchy rolkowe, znajdują zastosowanie w różnorodnych gałęziach przemysłu, głównie w branżach mających podwyższone wymagania: w rolnictwie, drukarstwie, podczas budowy urządzeń i maszyn, w przemyśle opakowań, wydobywczym, spożywczym oraz samochodowym. Ich dokładność wykonania, jest w stanie zagwarantować bezawaryjność działania maszyn, które pracują w warunkach ekstremalnych.

Łańcuchy rolkowe typu A i typu B

Oba wymienione rodzaje łańcuchów różnią się między sobą rozmiarami. Typ A odznacza się zastosowaniem większych rolek i grubszych płytek, jest więc bardziej wytrzymały, aniżeli typ B. Zarówno łańcuchy rolkowe typu A oraz B spotykane są w wersji trzyrzędowej, dwurzędowej i jednorzędowej. Łańcuchy jednorzędowe stosuje się w maszynach mających prostą konstrukcję, zaś wyspecjalizowane trzy i dwurzędowe w mechanicznych mających większy poziom zaawansowania.

Łańcuchy rolkowe ze specjalną prostą płytką

To łańcuchy, które bardzo dobrze sprawdzają się głównie w różnego typu sortowniach, jak i w konstrukcjach przenośnikowych pracujących w znacznie zanieczyszczonym środowisku.

Łańcuchy rolkowe ze specjalną wygiętą płytką

To łańcuchy posiadają wygięte płytki wraz z otworami. Służą one celem zamontowania elementów dodatkowych, które umożliwiają zastosowanie takiego łańcucha do transportu, zgarniania albo przesuwania różnych surowców. Z powodzeniem wykorzystuje się je w rolnictwie, przemyśle farmaceutycznym, chemicznym oraz spożywczym. Oferowane są wersje z płytką zamontowaną dwustronnie albo jednostronne, z dwoma albo z jednym otworem. 

Łańcuchy rolkowe mające wydłużone sworznie

Łańcuchy te odznaczają się posiadaniem znacznie wydłużonych sworzni (dwustronnie i jednostronnie).

Jubileusz szczecińskiej fabryki okien i drzwi Pierwszy krok w chmurach
Comments are closed.