Gdzie zainstalować kocioł kondensacyjny?
Kiedy patrzymy na kocioł kondensacyjny, to z wyglądu nie różni się niczym od kotła standardowego. Kotły kondensacyjne, tak samo jak te tradycyjne, mogą występować w wersji wiszącej, bądź stojące, w zależności od funkcji, jakie mają spełniać. Na rynku znajdziemy modele jednofunkcyjne, to są one przeznaczone tylko do centralnego ogrzewania, jak również dwufunkcyjne, które są przeznaczone zarówno do centralnego ogrzewania, jak i do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W zdecydowanej większości kotły kondensacyjne są kotłami, które mają zamkniętą komorę spalania, dlatego też rzeczą normalną jest to, że są one porównywane z kotłami tradycyjnymi.
Kocioł kondensacyjny – czym jest?
Warto wiedzieć, że kocioł kondensacyjny może działać na gaz i na olej. Urządzenie to zostało opracowane, żeby móc znacznie polepszyć efektywność energetyczną. Stanowi on alternatywę dla pieca elektrycznego. Jeżeli chodzi o działanie Kocioła kondensacyjnego, to następuje to poprzez zmianę kondensacji pary wodnej na ciepło. Ponadto, ciepło które w standardowym piecu jest marnowane, w przypadku Kocioła kondensacyjnego jest odzyskane z gazów odlotowych, a więc utajonego ciepła parowania. Tym, co różni kocioł kondensacyjny od kotła niekondensacyjnego jest ilość wygenerowanego przez niego ciepła użytkowego, jak również fakt, że istnieje możliwość osiągnięcia przeszło 90% efektywności energetycznej.
Budowa kotła kondensacyjnego
Kocioł kondensacyjny, który wykorzystuje opisane powyżej zjawisko jest niezwykle zaawansowany technicznie i zużywa mniej paliwa, dzięki czemu jego eksploatacja jest mniejsza niż w wypadku urządzeń, gdzie nie dochodzi do kondensacji pary wodnej. Co prawda kotły kondensacyjne są urządzeniami droższymi niż urządzenia standardowe, ale już po kilku lat ich stosowania, możemy być pewni tego, że ta inwestycja nam się zwróci.
Jak działa kocioł kondensacyjny?
Kotły kondensacyjne znacząco różnią się od urządzeń standardowych, przede wszystkim budową wymiennika ciepła, który w przypadku innowacyjnych kotłów jest dwustrefowy. Przy spalaniu paliwa w obrębie palnika dochodzi do wydzielania spalin, które w pierwszej części wymiennika są najpierw chłodzone i w ten sposób oddawana jest część energii. Jest to mechanizm, który występuje również w standardowych kotłach, jednakże tam już na tym etapie kończy się cały proces pozyskiwania energii z paliwa. W kotłach kondensacyjnych spaliny trafiają do drugiej części wymiennika, gdzie jeszcze bardziej są chłodzone. Na skutek obniżenia temperatury następuje skroplenie pary zawartej w spalinach.