Tynki maszynowe – właściwości i zastosowanie

Tynki maszynowe – właściwości i zastosowanie

Tynki maszynowe – dzięki użyciu maszyn – nakłada się wyjątkowo szybko. Dodatkowo, uważa się je za jedną z tańszych opcji na odnowę ścian. Nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na tę metodę. Jakie właściwości posiada?

Tynki maszynowe – sposób na szybką realizację większych prac

Ręczne nakładanie tynków (np. tynki strukturalne) może nie sprawdzić się w przypadku konieczności wykonania prac na większej powierzchni. Jest to wtedy niesamowicie czasochłonne i drogie. Maszynowe nakładanie tynku to wydajność i oszczędność, czyli to, czego zwykle szuka się podczas remontu. Warto podkreślić, że grupa fachowców jest w stanie wytynkować nawet do 100 metrów kwadratowych powierzchni w jeden dzień roboczy. Trzeba przyznać, że to imponujący wynik. Przygotowanie ogranicza się do wymieszania gotowej mieszanki tynkarskiej z wodą w specjalnym agregacie, a następnie użycia pistoletu natryskowego.


Rodzaje tynków maszynowych

Wśród tynków maszynowych wyróżnić można m.in.:

– tynki cementowe

Wyróżniają się sporą odpornością na działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu najczęściej są stosowane w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach o dużej wilgotności. Nakładanie tynku cementowego wiąże się z uprzednim zagruntowaniem powierzchni.

– tynki akrylowe

Odpowiednie do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego (systemy ociepleń). Odporne na czynniki atmosferyczne i zmywanie. Posiadają właściwości biobójcze (dzięki dodatkowi odpowiednich środków).

– tynki gipsowe

Wpływają na poprawę mikroklimatu pomieszczeń. Nadają się wyłącznie do stosowania wewnętrznego. Są odporne na ścieranie, posiadają właściwości paroprzepuszalne oraz ognioodporne. Sprawdzają się na wszystkich rodzajach podłoża – także tam, gdzie panuje wilgoć.


– tynki cementowo-wapienne

Nadają się do nakładania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Łatwe do aplikacji, jednak wymagają nałożenia minimum dwóch warstw. Odporne na uszkodzenia i przystosowane do różnorodnych warunków – można użyć ich w łazience lub kuchni bez obawy o zniszczenie pod wpływem wilgoci.


Zalety i wady stosowania tynków maszynowych

Do głównych plusów korzystania z renowacji ścian za pomocą tynków maszynowych należy krótki okres prac, niska cena i bezproblemowe przygotowywanie masy. Większość można wykonać przy użyciu minimalnego nakładu pracy fizycznej – w dużym stopniu maszyny wyręczają w najbardziej męczących działaniach.

Wadą jednak może być to, że trudno samodzielnie nałożyć tynk maszynowy. Brak specjalistycznego sprzętu uniemożliwia otynkowanie powierzchni na własną rękę. Agregat i pistolet natryskowy są dość sporymi wydatkami, przez co jest się niejako „skazanym” na skorzystanie z usług profesjonalistów.

Warto podkreślić, że uniwersalne zastosowanie tynków maszynowych może się nie opłacić w przypadku odnawiania małego pomieszczenia. Choć ten rodzaj tynku nadaje się do użycia w wielu miejscach, lepiej sięgnąć po tę metodę w przypadku wykańczania całego mieszkania, obiektów użytku publicznego lub domu jednorodzinnego. Wynajęcie ekipy do renowacji np. samej kuchni może okazać się mało praktyczne i drogie.

Metody połączeń taśm przenośnikowych – o czym warto pamiętać? Gdzie zainstalować kocioł kondensacyjny?
Comments are closed.