Metody połączeń taśm przenośnikowych – o czym warto pamiętać?

Metody połączeń taśm przenośnikowych – o czym warto pamiętać?

Przemysł wydobywczy jest dziedziną, która wymaga często niestandardowych rozwiązań i ciągłego doskonalenia. Pozyskiwanie surowców i ich transport wpływa na wyniki generowane przez firmę. Jakikolwiek przestój lub przerwa w pracy mogą spowodować nieodwracalne straty. Właśnie dlatego wykorzystuje się przenośniki taśmowe – najbardziej efektywny i prosty sposób na przemieszczanie dużych ilości materiałów. Obsługa i łączenie przenośników są nieodłącznym elementem pracy wykwalifikowanych specjalistów.

Jak wygląda klejenie taśm przenośnikowych?

Aby naprawić zerwane taśmy przenośnikowe, należy odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: jakie są rodzaje łączeń oraz jak przebiega wulkanizacja taśm przenośnikowych?, ponieważ ich konserwacja zależy od rodzaju połączenia oraz procesu sieciowania polimerów:

  • wulkanizacja na gorąco – tworzy elastyczne połączenie z żywic, które łączą się pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury, 
  • wulkanizacja na zimno – wynika z łączenia dwóch aktywnych składników specjalnego kleju,
  • sposoby mechaniczne – do łączenia elementów taśmy używa się zamków mechanicznych, które na stałe spajają cały mechanizm.

Pod względem popularności najczęściej wykorzystuje się ostatnią opcję, czyli metody mechaniczne. W tym procesie dużą rolę odgrywają nowoczesne tkaniny syntetyczne oraz łączniki. Dzięki nim taśmy przenośnikowe mogą wytrzymać naprężenia o wartości 2000 N/mm – zwiększa się ich żywotność i czas mocowania.

Jakie wyzwania są najczęściej spotykane podczas łączenia taśm?

Podczas procesu łączenia taśm mogą mieć miejsce różne problemy, jednak w większość przypadków nie należy się ich bać. Część obaw jest nieuzasadniona. Oto najczęściej dyskutowane kwestie techniczne:

  • możliwość sieciowania przy łączeniu mechanicznym – przy prawidłowym montażu zamków mechanicznych przesiewanie jest wykluczone. Dzieje się tak w przypadku uszczelniania dzielonych połączeń mechanicznych U45,
  • generowanie hałasu podczas pracy rolek i bębnów przenośnika – w przypadku montażu z usunięciem osłon w obszarze stykowym połączenie mechaniczne będzie całkowicie bezgłośne,
  • czas poświęcony na przestój – zależy od rodzaju użytej metody. W przypadku wulkanizacji będzie to znacznie dłużej niż przy metodach mechanicznych – minimum 8 godzin.
Łączenie taśm przenośnikowych, wulkanizacja taśm

Czy wszystkie przenośniki taśmowe mogą być wulkanizowane?

Istnieje kilka przyczyn, które mogą uniemożliwić połączenie taśm przenośnikowych metodą wulkanizacyjną. Najczęstsze powody to przede wszystkim: 

  • stare oraz zużyte taśmy przenośnikowe, które mogą mieć poluzowane warstwy tkaniny,
  • zakurzenie i duże amplitudy temperatur w miejscu pracy, 
  • niewystarczająca długość taśmy przenośnikowej, która nie będzie nadawała się do

tworzenia trwałych połączeń.

  • nadmierna wilgotność może uniemożliwić polimeryzację klejów na wysokim poziomie, co bywa powodem późniejszego rozwarstwienia połączeń. 
  • prasa wulkanizacyjna może nie działać prawidłowo w trudno dostępnych miejscach, co ogranicza możliwości tej metody.

Jeśli interesuje Cię ta tematyka i zastanawiasz się, jak wygląda serwisowanie taśm przenośnikowych, odwiedź blog, na którym znajdziesz praktyczne porady i informacje w zakresie użytkowania i naprawy przenośników taśmowych.

Programowane sterowniki w automatyce – dlaczego warto je wybrać i jak je zaprogramować? Tynki maszynowe – właściwości i zastosowanie
Comments are closed.