Izolacja akustyczna w budynku – co musisz o niej wiedzieć?

Izolacja akustyczna w budynku – co musisz o niej wiedzieć?

Gdy rozpoczynasz budowę domu, przede wszystkim skupiasz się na jego wyglądzie, niewiele uwagi poświęcasz zapewne kwestii jego energooszczędności. Wydajny budynek to taki, który wykorzystuje jak najmniejsze nakłady energii grzewczej, a co za tym idzie – jego eksploatacja jest relatywnie niedroga. Pod tym względem niezmiernie ważne jest zapewnienie komfortu termicznego w budynku, a także jego odpowiedniej izolacji akustycznej. Profesjonalne ocieplenie budynku pozwala poczynić duże oszczędności na opłatach za jego ogrzanie.

Budynek o właściwej izolacji termicznej

Wznosząc budynek, powinniśmy pamiętać o jego ociepleniu. Dobra izolacja termiczna zapewnia komfortowy klimat wewnątrz, na co wpływa prawidłowa cyrkulacja powietrza i utrzymanie odpowiedniej temperatury mniej więcej na stałym poziomie, niezależnie od pory roku czy pogody. Niski wskaźnik przenikania ciepła przez ściany, dach i fundamenty są w stanie zapewnić dobrze wykonana konstrukcja domu, stosowanie tylko jakościowych materiałów budowlanych i izolacyjnych.

Budynek o bardzo dobrej izolacji akustycznej

Właściwe wyciszenie budynku przez jego wytłumienie zapewnia domownikom komfort życia oraz prywatność. Pojawia się tu problem hałasu, który szczególnie doskwiera w budynkach zlokalizowanych w hucznej okolicy, na dużych osiedlach z rozwiniętą infrastrukturą, a także położonych w pobliżu tras szybkiego ruchu lub po prostu w sąsiedztwie ulicy z normalnym ruchem drogowym. Montowanie w otworach okiennych przesłon o właściwościach tłumienia dźwięków na niewiele się zda, jeśli budynek nie będzie odpowiednio zaizolowany. 

Akustyczna izolacyjność budynku to zdolność jego poszczególnych elementów do eliminowania lub minimalizowania przenoszenia się dźwięków z zewnątrz. Źródło docierających do budynku dźwięków może być różne, chociaż najczęściej są to hałasy z ulicy, krzyki lub głośne rozmowy sąsiadów, a także dźwięki wytwarzane przez nich na co dzień. Dźwięki te przeważnie dostają się do wewnątrz przez drzwi wejściowe lub przegrody. Aby zadbać o właściwe wyciszenie budynku, stawiaj wyłącznie na jakościowe profesjonalne materiały izolacyjne, które zagwarantują osiągnięcie wartości podanych przez producenta. 

  • Izolacja akustyczna ścian zewnętrznych.

Na zdolność tłumienia dźwięków dochodzących spoza mieszkania lub domu ogromny wpływ wykazuje wybór rodzaju ścian, a także materiałów budowlanych. Dla lepszego tłumienia wybieraj  materiały o sporej gęstości i masie, na przykład beton, silikaty, pełna cegła. Z kolei najlepsze parametry akustyczne ma wełna mineralna, którą można stosować do ocieplania wszystkich powierzchni.

  • Izolacja akustyczna okien.

Dla zapewnienia dobrej akustyki wewnątrz budynku, warto wybierać okna energooszczędne. Charakteryzują się one innowacyjną budową, w której wykorzystuje się dodatkowe wzmocnienie w postaci kolejnych warstw szyb odpowiedniej grubości, dzięki czemu lepiej wyciszają pomieszczenie. Zrezygnuj też z nawiewników okiennych, jeżeli budynek jest zlokalizowany w głośnej okolicy, można je zastąpić z powodzeniem nawiewnikiem ściennym lub wentylacją mechaniczną. 

  • Wpływ rozkładu pomieszczeń na izolację akustyczną.

W celu polepszenia wytłumienia budynku, można już na etapie jego projektowania zastanowić się nad rozkładem pomieszczeń. Głośne urządzenia domowe najlepiej trzymać z dala od sypialni, dlatego dobrym pomysłem jest jej zlokalizowanie nie w bezpośrednim sąsiedztwie z pralnią lub łazienką. Zaleca się również lepsze wytłumienie ścian zewnętrznych przez wyłożenie ich dodatkową warstwą izolacji.

Pojemniki na piasek i sól – charakterystyka produktów Kalendarz rolników – skuteczna pomoc w planowaniu pracy
Comments are closed.