Co wziąć pod uwagę, wybierając elektryczny grzejnik do łazienki?

Co wziąć pod uwagę, wybierając elektryczny grzejnik do łazienki?

Elektryczne grzejniki łazienkowe coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Przed wyborem modelu dla siebie warto się jednak zastanowić, czego tak naprawdę oczekujemy i jakie urządzenia nas interesują. Co warto wiedzieć, nim zdecydujemy się na zakup? Najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule.

Ogrzanie czy suszenie? Wybór funkcjonalności 

Pod nazwą elektryczny grzejnik łazienkowy znajdziemy dwa typy urządzeń: suszarki oraz grzejniki o większej mocy grzewczej. Pierwsze, jak nazwa wskazuje, suszą (ręczniki, ubrania). Drugie, chociaż mogą pełnić funkcję suszarki, są też przeznaczone do dogrzewania pomieszczeń. Ich moc wynosi po kilkaset watów, podczas gdy urządzenia do suszenia ubrań mają ich kilkadziesiąt. 

Która opcja sprawdzi się lepiej? To już zależy od tego, jakiej funkcjonalności potrzebujemy. Oczywiście suszarka też nieznacznie podniesie temperaturę w łazience, jednak nie można powiedzieć, że jest to urządzenie, którym ogrzejemy pokój. Jeśli więc zależy nam głównie na grzejniku, wybierzmy grzejnik. 

Rodzaj grzejnika do łazienki 

Grzejniki łazienkowe elektryczne mają różne kształty, a także sposób działania. Możemy wybierać spośród urządzeń całkowicie zasilanych energią elektryczną lub grzejników elektryczno-wodnych. Pierwsze wymagają jedynie podłączenia do prądu. Drugie trzeba uzupełnić wodą, co wiąże się z podłączeniem urządzenia co centralnego ogrzewania. Nie we wszystkich łazienkach jest to możliwe. Dodatkowo zwiększa się też poziom skomplikowania montażu. Grzejniki łazienkowe w pełni elektryczne są więc częstszym wyborem. 

Najpopularniejszym typem urządzeń są drabinkowe grzejniki elektryczne łazienkowe. Prezentują się nowocześnie i bez problemu można powiesić na nich mokre ręczniki. Mniej powszechną, chociaż ciekawą propozycją są natomiast grzejniki elektryczne z lustrem łazienkowym. Są to zaawansowane urządzenia, które poza funkcją grzewczą posiadają także panel sterowniczy, sensor ruchu, zegar i inne nowoczesne opcje. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wraz z liczbą udogodnień wrasta też cena grzejnika. 

Wybór mocy grzewczej 

Prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, jaką trzeba wziąć pod uwagę, wybierając grzejnik elektryczny łazienkowy, jest moc grzewcza. To szczególnie istotne, kiedy chcemy nie tylko suszyć ręczniki, ale także dogrzać pomieszczenie. Jaka moc wystarczy? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, bo wszystko zależy od zapotrzebowania cieplnego łazienki. To natomiast indywidualny parametr dla każdego obiektu. Jego wartość można obliczyć profesjonalnie, zamawiając audyt energetyczny. Jeśli nie masz takiej możliwości, postaraj się obliczyć to na własną rękę, jednak pamiętaj, że ryzyko błędu jest wtedy większe. Warto zatem zdecydować się na urządzenie o większej mocy – na wszelki wypadek. Przydatnych informacji powinien udzielić Ci także sprzedawca grzejników. 

Dlaczego warto kupować drewniane meble? Salon w stylu skandynawskim – porady i aranżacje
Comments are closed.