Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika i pozyskiwana z jej pomocą energia słoneczna cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Wpływa na to rosnąca świadomość ekologiczna i realna szansa na ograniczenie kosztów związanych z rachunkami za prąd.

Choć zachęta w postaci programu dopłat z Unii Europejskiej pozwala na ograniczenie kosztów wznoszenia instalacji fotowoltaicznej, montaż paneli nie należy do tanich inwestycji. Jakie są rzeczywiste koszty paneli fotowoltaicznych i od czego zależą? Podpowiadamy. 

Panele fotowoltaiczne – cena i zapotrzebowanie

Instalacje fotowoltaiczne mogą kosztować od kilkunastu, do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ostateczna cena takiego zestawu zależy od wielu czynników.  Najważniejszym z nich bez wątpienia jest ilość energii. Jeżeli chodzi o panele fotowoltaiczne cena zależy zatem głównie od ilości paneli i technologii, jaką w nich zastosowano. 

Najpopularniejsze instalacje fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych mieszczą się w przedziale pomiędzy 5 a 10 kW. Szacuje się, że koszty tych mniejszych instalacji mieszczą się w granicach od 20 do 30 tysięcy złotych. Z kolei za instalacje powyżej 10kW będziemy musieli zapłacić nawet ponad 40 tysięcy złotych. Przy niewielkim zużyciu prądu elektrycznego dla obiektu można zastosować jeszcze mniejsze sieci rzędu 3kW. Tutaj z kosztami można zejść nawet do piętnastu tysięcy złotych. 

Na koszty paneli fotowoltaicznych wpływają także wszystkie dodatkowe elementy sieci. Akumulatory, przetwornice i akcesoria montażowe to jednak niewielka część ceny całości akcesoriów. Większy wpływ na koszt może mieć montaż paneli, który w szczególnie trudnych warunkach może wyraźnie wzrosnąć. 

Koszty paneli fotowoltaicznych – jak je zmniejszyć?

Jak widać na podstawie wyżej przedstawionych szacunków, inwestycja w fotowoltaikę dla przeciętnych użytkowników może być bardzo kosztowna. Jest jednak kilka sposobów na to, że koszty paneli fotowoltaicznych w sporym zakresie ograniczyć. Szansą na zwrot części kosztów jest program dopłat, w ramach którego można otrzymać z powrotem nawet połowę ceny instalacji. Dopłata ma jednak górną granicę, którą w 2020 roku ustalono na poziomie 5 tysięcy złotych. 

Ważnym zadaniem jest przeprowadzenie sumiennego i specjalistycznego projektu oraz obliczeń. Warto przy tym skorzystać z doświadczenia takiej firmy, jak TERMOFOL, której specjaliści pomogą w oszacowaniu potrzeb obiektu. Dzięki temu zainwestujemy tylko w taką instalację, która odpowie na nasze realne potrzeby. Może się okazać, że dla danego domu będzie potrzeba trochę mniej sztuk, ale bardziej wydajnych paneli fotowoltaicznych. Cena nowocześniejszej instalacji może okazać się nawet o kilkanaście procent niższa. 

Korzystając z oferty firmy TERMOFOL, można oszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas i nerwy. Chodzi tutaj o umowę z dostawcą energii na magazynowanie lub sprzedaż nadwyżek prądu. Wszystkie niezbędne formalności biorą na siebie przedstawiciele wykonawcy. Zdejmuje to z inwestora potrzebę zapoznania się z procedurami czy aktualnymi przepisami.

Od czego zacząć budowę domu? Lampy z abażurem – nie tylko dla stylu retro
Comments are closed.