Lampy z abażurem – nie tylko dla stylu retro

Lampy z abażurem – nie tylko dla stylu retro

Znamy je od lat. W wielu wnętrzach stanowią istotny element oświetlenia i dekoracji. Mowa oczywiście o praktycznych lampach z abażurem, które obecnie znów wracają do łask, stając się jednym z najważniejszych trendów wnętrzarskich bieżącego sezonu. Kiedy warto je wykorzystać i w jakich pomieszczeniach sprawdzają się najlepiej? Nieco praktycznych porad zaprezentujemy poniżej. Zapraszamy zatem do dalszej lektury.

Lampy z abażurem – babciny salon w nowej odsłonie

Wielu z nas lampy z abażurem kojarzą się przede wszystkim z dawnymi czasami, a zwłaszcza z babcinym salonem, w którym stała okazała lampa podłogowa, wyposażona właśnie w płócienny, cylindryczny abażur.

Obecnie wykorzystanie tego typu osłony na źródło światła znów staje się niezmiernie popularne. Winne temu są zwłaszcza style skandynawskie, które towarzyszą nam już kilku sezonów. W nich tekstylia wykorzystuje się powszechnie i chętnie łączy się je z elementami drewnianymi. Tak do naszych wnętrz powróciły lampy o drewnianych konstrukcjach, zwieńczone abażurami – w różnych kształtach i kolorach, które bynajmniej nie muszą być wyłącznie kojarzone ze stylami retro.

Obecnie tego typu rozwiązania pojawiają się niemal w każdej popularnej stylizacji.

Typy lamp z abażurami

Lampy z abażurami mogą przyjmować rozmaite formy i rozmiary. Oczywiście szczególnie popularne są nadal modele stojące, o których już wcześniej wspomnieliśmy. Mogą to być konstrukcje z ramieniem, wygiętym w łuk albo montowane na trójnogach. Oprócz nich spotyka się także modele stojące stołowe, o zbliżonej wizualnie formie.

Takie modele nie wyczerpują jednak szerokiego wachlarza możliwości. Abażury zadomowiły się bowiem na dobre w trendach i stały się źródłem wielu inspiracji dla projektantów domowego oświetlenia.

Dzięki temu możemy się spotkać z lampami wiszącymi, a zwłaszcza z niezmiernie praktycznymi kinkietami. Tak szeroki wybór sprawia, że łatwo można znaleźć różne produkty oświetleniowe w podobnej stylistyce. W ten sposób buduje się kompleksowe systemy oświetleniowe.

Zalety i funkcje lamp z abażurem

Wiele zalet lamp z abażurami wynika bezpośrednio z rodzaju oprawy. Inne są bowiem wymagania stawiane przed kinkietami niż okazałymi lampami podłogowymi.

Największą zaletą tego typu konstrukcji, wspólną dla wszystkich typów, jest jednakże możliwość przyjemnego, subtelnego rozproszenia światła. Tkanina sprawia, że dociera do nas tylko część światła emitowanego przez żarówkę, a to sprzyja relaksowi i wypoczynkowi.

Z tego też względu takie oprawy chętnie umieszcza się w przestrzeniach reprezentacyjno-rekreacyjnych, w których pragniemy odpoczywać i nie potrzebujemy skoncentrowanego strumienia światła z lampy zadaniowej.

W jakich stylach pojawiają się lampy z abażurami?

Występowanie lamp z abażurami jest naprawdę powszechne. Szczególnie często można je znaleźć wśród produktów w stylu skandynawskich oraz pokrewnych mu rozwiązań minimalistycznych. Najczęściej abażury mają wówczas cylindryczną lub lekko rozszerzającą się ku dołowi formę. Niekiedy trafiają się konstrukcje kanciaste, zbliżone do prostopadłościanu.

Wielką popularnością takie lampy cieszą się w stylu eko architektury, która stara się wprowadzać jak najwięcej naturalnych pierwiastków do domowych przestrzeni. W takich aranżacjach również są to zazwyczaj produkty stawiające na prostotę i geometryzację formy.

Nie oznacza to jednak, że abażury nie mogą być bardziej dekoracyjne. Widać to dobrze na przykładzie lamp retro, a zwłaszcza tych nawiązujących do modnego obecnie stylu PRL, w którym abażury wykonuje się z wielobarwnych tkanin, wzbogacanych o falbany lub kokardy.

Równie ozdobne bywają lampy z abażurami w stylu glamour. W ich przypadku najczęściej stawia się na ozdobne, połyskujące tkaniny oraz aplikacje z delikatnych koronek i pereł.

Z czego wykonuje się abażury?

Na koniec zostawiliśmy jeszcze kwestię materiałów, z których wykonuje się modne obecnie abażury. Konstrukcja wewnętrzna, utrzymująca napięcie tkaniny, najczęściej jest zrobiona z drutu, tworzącego solidny stelaż.

Na nim rozciąga się różne rodzaje tkanin, zależne od stylu lampy. Nurty skandynawskie i minimalistyczne stawiają na bawełnę w monochromatycznym kolorze. Można ją spotkać też przy lampach w stylu eko, które niekiedy miewają abażury z surowego, grubo tkanego lnu.

Nieco więcej finezji i dowolności pojawia się w stylach retro lub glamour. Tkaniny bywają niezmiernie wzorzyste – pojawiają się rozmaite printy, aplikacje i hafty. Jako materiał stosuje się bawełnę lub ozdobne tiule.

Lampy z abażurami – oryginalne uzupełnienie modnego wnętrza

Lampa z abażurem to już nie relikt przeszłości a modne uzupełnienie nowoczesnej aranżacji. Modeli jest wiele i z każdym miesiącem pojawiają się kolejne rozwiązania, wyróżniające się oryginalnością formy oraz zastosowaniem mocno urozmaiconych materiałów. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej i znaleźć model dla siebie.

***

Chcesz poznać więcej ciekawostek na temat modnego oświetlenia? Wejdź na stronę Lampy.it i bądź na bieżąco z informacjami publikowanymi przez ekspertów z branży.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne? Styl skandynawski w modnych wnętrzach – natura i spokój
Comments are closed.