Styl skandynawski w modnych wnętrzach – natura i spokój

Styl skandynawski w modnych wnętrzach – natura i spokój

Istnieją takie style wnętrzarskie, które sprawdzają się w wielu przestrzeniach. Jednym z nich jest bez wątpienia nurt skandynawski – funkcjonalny, praktyczny i piękny w swym minimalizmie.

Czym wyróżnia się ten popularny sposób na wykończenie wnętrz mieszkalnych? Poniżej przedstawimy kilka najważniejszych cech, które wpływają na wygląd i komfort funkcjonowania w domowych przestrzeniach.

Na czym polega styl skandynawskich – podstawowe informacje

Trzeba przyznać, że Skandynawowie świetnie znają się na tworzeniu wyposażenia do domu. I wbrew pozorom nie mamy na myśli wyłącznie popularnej sieci sklepów meblowych o międzynarodowym zasięgu. Projektanci z tego kraju należą do światowej czołówki w tworzeniu ponadczasowych mebli oraz produktów oświetleniowych, które od lat są chętnie wybierane na całym świecie.

Styl skandynawski stanowi rozwiązanie niezmiernie uniwersalne i to właśnie zdobyło mu tak wielką popularność w wielu krajach. Co wyróżnia ten nurt? Jego podstawą jest skrajne uproszczenie formy.

O ile jeszcze w nurtach klasycznych można było spotkać sporo ozdobników, to style skandynawskie stawiają na maksymalną prostotę brył oraz całościowego myślenia o przestrzeni.

Meble są mocno zgeometryzowane, o gładkich powierzchniach. W pomieszczeniach stosuje się barwy neutralne (biele, szarości i czerni), przełamane jednym, intensywnym kolorem. W przypadku tego stylu naprawdę mniej znaczy więcej.

Co wyróżnia styl skandynawski – najciekawsze cechy nurtu

Gdy wchodzi się do pomieszczeń w stylu skandynawskim, pomimo ograniczenia do potrzebnego minimum dekoracji, bynajmniej nie czujemy się źle. Wprost przeciwnie. W odróżnieniu od aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych, styl skandynawski jest ciepły i zwrócony przede wszystkim w stronę człowieka oraz jego potrzeb. Ma bowiem zawsze gwarantować mu optymalną funkcjonalność miejsca do życia.

Co zatem wyróżnia ten styl?

Zwrot w stronę przyrody – wykorzystanie naturalnych materiałów

Zainteresowanie ekologią i przyrodą staje się coraz ważniejszym tematem w dyskusji publicznej. Świadomość społeczna rośnie z roku na rok. Ludzie zwracają uwagę na to, co jedzą, w co się ubierają oraz jak urządzają domowe wnętrza.

Mistrzami w takim myśleniu o domu są oczywiście Skandynawowie. Dlatego też pomieszczenia w stylu skandynawskim zwracają się w stronę naturalnych materiałów. Podstawowym pozostają oczywiście różne rodzaje drewna. W tym nurcie najczęściej nie jest ono pokrywane lakierami zmieniającymi jego kolor. Chętniej wykorzystuje się specjalne oleje służące do impregnacji, które podkreślają tylko naturalny, piękny odcień drewna oraz ciekawy rysunek słojów, widocznych na nim.

W jakich elementach pojawia się drewno? Kładzie się je na podłogach. Wykonuje się z niego wyposażenie, w tym oczywiście meble. Z tego materiału tworzy się także konstrukcje modnych lamp, na przykład niezmiernie praktycznej i cenionej lampy stojącej na trójnogu z prostym abażurem.

Tekstylia – ocieplanie wnętrza skandynawskiego

Skoro już wspomnieliśmy o abażurach, warto przejść do kolejnej cechy tego nurtu. Charakterystycznym jego elementem jest powszechne wykorzystanie tkanin. Zazwyczaj są to oczywiście produkty naturalne. Często można znaleźć modele wykonane z bawełny lub lnu, niekiedy nawet niefarbowanego.

Co się z nich wykonuje? Pojawiają się w abażurach lamp stojących, wiszących i kinkietów. Zazwyczaj osłony tego typu mają prostą, cylindryczną formę lub lekko rozszerzają się ku dołowi.

Oprócz tego styl skandynawski stosuje zasłony w oknach oraz chętnie wprowadza do wnętrz tapicerowane meble z ozdobnymi poduszkami, które mogą mieć intensywne, soczyste kolory, stając się ważną dekoracją przestrzeni.

Praktyczność – klucz do budowania estetyki wnętrza

Jeśli mielibyśmy jednym słowem określić charakter pomieszczeń skandynawskich, powinniśmy na pewno stwierdzić, że przede wszystkim muszą być one funkcjonalne. Do tego bowiem sprowadzają się wszystkie zabiegi wykorzystywane w tej tendencji – od stosowania odpowiednich materiałów, przez wygodne meble, po optymalne oświetlenie całej przestrzeni.

Wnętrza buduje się z myślą o ludziach, którzy mają w nich na co dzień żyć. Okazuje się zatem, że nurt skandynawskich, choć pochodzi z zimnej Północy, to pozwala na zbudowanie przytulnych aranżacji, w których chętnie się spędza czas, odpoczywa oraz przygotowuje przyjęcia dla bliższych lub dalszych znajomych.

***

Chcesz dowiedzieć się o idealnych sposobach oświetlania każdego wnętrza? Na stronie Azzardo znajdziesz wiele praktycznych wskazówek na ten temat.

Lampy z abażurem – nie tylko dla stylu retro Dlaczego warto stosować meble z tworzyw sztucznych w restauracjach?
Comments are closed.