Ile kosztuje wykończenie domu?

Ile kosztuje wykończenie domu?

Koszty wykończenia domu mogą być zależne od wielu czynników. Duże znaczenie ma m.in. specyfika pomieszczeń, jakoś poszczególnych elementów wykończeniowych, a także wszelkie koszty dotyczące robocizny oraz standard, który chcemy osiągnąć. Warto wiedzieć jak może wyglądać przykładowy kosztorys deweloperski i ile może kosztować całkowite wykończenie domu. 

Stan deweloperski 

Dom w stanie deweloperskim jest wykończony materiałami dobrej jakości. Posiada on wszelkie media, ale nie jest ostatecznie wykończony. Dom w stanie deweloperskim jest oddany do wykończenia, ale potrzeba pewnego nakładu pracy, aby można było w nim spokojnie zamieszkać. 

Wykończenie można wykonać samemu lub przy pomocy wynajętych fachowców. Zależnie od wybranego rozwiązania koszty prac mogą się znacznie od siebie różnić. 

Koszt wykończenia domu 

Aby odpowiednio rozplanować koszty wykończenia wnętrz z pewnością przyda się projektant wnętrz Reda. Dzięki odpowiednim planom, można z łatwością rozplanować wydatki. Jak wspomniano wcześniej koszt wykończenia domu nie jest stały. Zakładając, że dom ma powierzchnię 120 m2 i wykończenie będzie miało jakość pośrednią, można przyjąć, że:

  • malowanie ścian może kosztować około 10 zł za metr kwadratowy, 
  • montaż ścianek to około 37 zł za metr kwadratowy, 
  • sufit podwieszany to około 80 zł, 
  • około metr kwadratowy glazury około 45 zł, 
  • panele na podłogi to około 40 zł za metr kwadratowy, a ich położenie to dodatkowe 15 zł, 
  • pełne wykończenie łazienki to mniej więcej 10 – 15 tysięcy zł (wchodzą w to koszty układania płytek, montażu kabiny, umywalki i WC),
  • nie małym wydatkiem będzie także kuchnia, zwykle jej wykończenie to około 20 tysięcy zł, 
  • schody, balustrady, drzwi, oświetlenia to około 15 tysięcy zł. 

Jak widać wydatków jest niemało. Należy przyjąć, że wykończenie domu w stanie deweloperskim o powierzchni około 120 m2 to koszt rzędu 60 – 70 tysięcy złotych. Uwzględnia się koszty robocizny, materiałów wykończeniowych, a także mebli i dodatków. 

Wiele zależy także od miasta, w którym znajduje się dom. Wykończenie wnętrz w okolicach Warszawy jest o wiele droższe niż wykończenie wnętrz, gdzieś w mniejszych miejscowościach. Chcąc wykończyć dom, warto dobrze przemyśleć z góry swoje kroki i postępowanie, aby nie zaskoczyły nas żadne nieprzemyślane wcześniej wydatki. Jeżeli w domu znajduje się piwnica lub poddasze, wiąże się to z kolejnymi wydatkami, które warto mieć na uwadze. Dobre zagospodarowanie tych przestrzeni jest niezwykle istotne i ma duże znaczenie. 

Jeżeli chcesz poznać cenę wykończenia domu, skontaktuj się z projektantem wnętrz – https://duszynska.com.pl/.

Pierwszy krok w chmurach Pralka przyda się każdemu
Comments are closed.