Jakie oświetlenie do salonu wybrać?

Jakie oświetlenie do salonu wybrać?

Jakie oświetlenie do salonu wybrać? Na co zwrócić uwagę, decydując się na odpowiednie lampy do salonu? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu już teraz!

  1. Jak dobrać oświetlenie do salonu?
  2. Dlaczego warto decydować się na żyrandole halogenowe?

Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia mieszkania. Dotyczy to każdego pomieszczenia – również salonu. Dobrze dobrane oświetlenie nie tylko znacząco poprawia funkcjonalność, ale także komfort. Ponadto może wprowadzić odpowiedni nastrój. Jak dobrać oświetlenie do salonu? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Jak dobrać oświetlenie do salonu?

Jak dobrać oświetlenie do salonu? W pierwszej kolejności zastanów się nad funkcjonalnością oświetlenia w salonie. Potrzebujesz światła do czytania? A może planujesz w salonie jedynie odpoczywać przed telewizorem? Może interesuje Cię oświetlenie, które będzie pełniło bardziej funkcję dekoracyjną? Biorąc pod uwagę Twoje potrzeby, będziesz wiedzieć, na jakie rozwiązania zwrócić na początku uwagę.

Kolejny aspekt to wystrój pomieszczenia. Warto decydować się na takie lampy sufitowe halogenowe czy inne źródła światła, które będą pasować do stylu całego salonu. Ponadto zdecyduj, jaki rodzaj oświetlenia będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem. Aktualnie wyróżnia się oświetlenie główne, dodatkowe oraz dekoracyjne. W salonie nierzadko wykorzystuje się kombinację dostępnych opcji, a zatem zarówno oświetlenie główne, jak i dodatkowe. Lampa wisząca, którą nierzadko uważa się za główne źródło, nie wystarczy do tego, aby stworzyć odpowiednią atmosferę w salonie. Ponadto w niektórych przypadkach światło z głównego źródła może przeszkadzać, dlatego warto kupić dodatkowe rozwiązania, a mianowicie lampy stojące lub dekoracyjne kinkiety. Zarówno lampy stojące, jak i kinkiety to opcje, które umożliwiają wyodrębnienie konkretnych stref w salonie, a zatem nie będą oświetlać równomiernie całego pokoju (do tego służy główne oświetlenie).

Na rynku można znaleźć jeszcze oświetlenie punktowe. To źródło światła, które koncentruje się na konkretnym elemencie. Takie rozwiązanie jest świetną opcją, jeśli chcemy, aby zakamarki w danym pomieszczeniu, były bardziej widoczne. Punktowe oświetlenie oświetli każdą część salonu, w której panuje półmrok i jednocześnie optycznie ją powiększy.

Oświetlenie do salonu dobiera się także do rozmiaru pomieszczenia. Przy dużych salonach, których powierzchnia wynosi ponad 30-40 metrów kwadratowych poleca się montować duże wiszące lampy o średnicy nawet 70 cm. W małych pokojach natomiast optymalną opcją będzie lampa wisząca, której średnica wynosi maksymalnie 60 cm.

Dobierając oświetlenie do salonu, zwróć uwagę także na natężenie światła oraz na jego kolor. Zbyt jasne lub za ciemne światło nie będzie gwarantować odpowiedniego komfortu. Kolor natomiast może wprowadzać różny nastrój do pomieszczenia, dlatego wybierz taki, który będzie spełniać Twoje potrzeby i wymagania.

Dlaczego warto decydować się na żyrandole halogenowe?

Jeśli chodzi o oświetlenie salonu, aktualnie sporą popularnością cieszą się żyrandole halogenowe, szczególnie te, które wyróżniają się nowoczesną konstrukcją, modele wykonane w stylu industrialnym czy art deco. Tego rodzaju lampy można wyprodukować z różnych materiałów. Na rynku znajdziesz między innymi rozwiązania kryształowe, metalowe, szklane, miedziane, plastikowe, srebrne czy złote. Między sobą lampy sufitowe różnią się także kształtem – dostępne są między innymi produkty podłużne czy okrągłe.

Dlaczego warto decydować się na żyrandole halogenowe? Przede wszystkim dlatego, że żywotność żarówek halogenowych jest znacznie dłuższa w porównaniu do standardowych rozwiązań. Ponadto pobierają mniej energii w przeciwieństwie do standardowych żarówek. Do zalet żyrandoli halogenowych zalicza się także to, że oddaje z reguły naturalne barwy, a same żarówki tego rodzaju ogólnie dają ciągłe światło. Moc światła przez cały okres użytkowania danej żarówki jest właściwie taka sama. A to oznacza, że podczas użytkowania żyrandol halogenowy nie będzie ciemnieć.

Budowa i remonty – gdzie się zaopatrywać? Najlepsza golarka z trymerem – co jest ważne przy wyborze?
Comments are closed.