Moskitiera – praktyczny dodatek do osłon okiennych
Moskitiera jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem na okna w celu ochrony pomieszczeń przed insektami. Ten problem staje się szczególnie dokuczliwy wraz z przyjściem pierwszych wiosennych dni, gdy zaczynamy otwierać okna i drzwi balkonowe na dłużej. Uroki ciepłych i słonecznych dni mogą zejść na drugi plan w zderzeniu z rzeczywistością, jaką są owady, dostające się do domu przez otwarte lub uchylone okna. Dzięki drobnej strukturze oczek, moskitiera gwarantuje najlepszą ochronę przed owadami, a także przed wszelkimi nieczystościami, mogącymi przedostać się z zewnątrz, takimi jak ptasie pióra czy liście. Czy wiedziałeś, że są różne rodzaje moskitier? Jak wybrać tę najodpowiedniejszą do twojego domu?
Niewidoczna ochrona
Dzięki siateczkowej budowie, moskitiera stanowi niewidoczną na pierwszy rzut oka ochronę okienną lub drzwiową. Jeśli przyjrzeć się jej z bliska, zobaczymy bardzo charakterystyczne niewielkie oczka, które stanowią swego rodzaju filtr przeciw wszelkim nieczystościom z zewnątrz.
Ich budowa może nieco się różnić, w zależności od wybranej konstrukcji i przeznaczenia. Najpopularniejsze, moskitiery ramkowe, tworzą stylową ozdobę wnęki okiennej, a jednocześnie chronią domowników przed nieproszonymi skrzydlatymi gośćmi. Można je dopasować do niemal wszystkich okien, niezależnie od ich kształtu i rozmiaru, co przekłada się na walory estetyczne oraz na szczelność osłony. Szczególnie ważną zaletą moskitier jest ich dostępność w szerokiej gamie kolorystycznej, co daje duże możliwości w dopasowaniu produktu do elewacji czy do ramy okiennej. Sama rama moskitiery, na której oparta jest siatka, może być dodatkowo pokryta drewnopodobną okleiną. Drzewo dębowe, orzechowe, czy sosnowe, a także mahoń winchester to tylko niektóre odcienie spośród bogatej gamy kolorystycznej. Producenci oferują często możliwość dopasowania ramy moskitiery do niestandardowych kolorów elewacji lub ramy okiennej.
Rodzaje moskitier
Zastosowanie moskitier w otworach okiennych i drzwiowych gwarantuje komfort życia w wiosenne i letnie dni oraz wieczory, a zatem wtedy gdy najczęściej otwieramy lub uchylamy okna i drzwi balkonowe. W zależności od naszych potrzeb, oczekiwań, a także możliwości finansowych, możemy zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów moskitier – całoroczne lub sezonowe. Moskitiery stałe całoroczne są montowane w otworach okiennych i drzwiowych na stałe – w formie ramy, zaś moskitiery sezonowe to zwykle wybór na jeden sezon i są ona przyklejane na taśmę bezpośrednio do ramy okna lub drzwi balkonowych. Pierwsze rozwiązanie to wybór na lata, niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia rama z siateczką może być otwierana, co szczególnie się sprawdza na drzwiach balkonowych i tarasowych. W przypadku moskitiery stałej, nie mamy możliwości otwierania okien, gdyż siateczka jest przyklejona na całej długości i szerokości ramy.
Niezwykle ważną kwestią w wyborze moskitiery jest gęstość sieci. Ma to bezpośrednie przełożenie na skuteczność produktu. Producenci oferują kilka wariantów siateczki, jednak za najbardziej skuteczny uważa się wariant z oczkami ułożony co 1,2 mm.
Jak zamontować moskitierę?
To, jaki montaż moskitiery należy wybrać, zależy w dużym stopniu od jej rodzaju i możliwości mocowania. Są różne możliwości montażu, chociaż najczęściej wybierane są moskitiery sezonowe, głównie ze względu na niższy koszt zakupu i bardzo prosty montaż. Z największym wydatkiem wiąże się jednak zakup moskitiery rolowanej, która ma formę rolety. To niezwykle estetyczna propozycja na każde okno – moskitiera w rolecie umieszczona jest w kasecie, montowanej na oknie lub nad nim. Nieco bardziej skomplikowany montaż jest w przypadku moskitiera drzwiowej na zawiasach i moskitiery kołnierzowej. Montuje się je prawie tak samo jak skrzydła drzwiowe, a zastosowanie zawiasów pozwala na zamykanie lub uchylanie ramy. Moskitiera do okna dachowego natomiast ma wszystkie funkcjonalności konstrukcyjne rolet do okien dachowych, dlatego jej montaż jest również bardzo zbliżony do montażu rolet.