Precyzja i wydajność: Odkryj zastosowania zgrzewarki do ogniw w przemyśle
Napędy elektryczne z roku na rok odgrywają w naszym życiu coraz ważniejszą rolę. Rośnie liczba samochodów elektrycznych poruszających się po polskich drogach. Są one wykorzystywane już nie tylko jako auta prywatne – często wchodzą też w skład flot. Do transportu osobistego na stosunkowo niewielkich dystansach doskonale sprawdzają się zaś pojazdy takie jak e-hulajnogi, rowery elektryczne czy monocykle i deskorolki. Wszystkie te pojazdy łączy między innymi konieczność odpowiedniego serwisowania akumulatorów.
Zgrzewarka do ogniw – ważny element warsztatu
Naprawa lub budowa akumulatorów wykorzystywanych w elektromobilności wymaga zastosowania odpowiednio dostosowanego do tych celów sprzętu. Sprawa jest naprawdę istotna, bo ogniwa używane w akumulatorach są podatne na uszkodzenia. Jednym z najpoważniejszych wyzwań stojących przed serwisantami jest zgrzewanie poszczególnych ogniw w akumulatorach. Nawet nieznaczny błąd w doborze parametrów zgrzewania może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia ogniw. Dlatego tak ważnym aspektem okazuje się dobór właściwego urządzenia. Jak jednak ocenić, czy dana zgrzewarka do ogniw sprawdzi się w danym przypadku?
Jak dobrać zgrzewarkę do ogniw? Sterownik
Wybór zgrzewarki do ogniw nie jest łatwy – zwłaszcza dla osób z niewielkim doświadczeniem w obsłudze tego typu sprzętu. Z punktu widzenia serwisowania akumulatorów najważniejszym elementem urządzenia jest sterownik. Powinien on umożliwiać precyzyjne ustawienie parametrów pracy z dużą dokładnością. Kluczowe parametry to czas zwłoki przed zgrzewem, czas wstępnego zgrzewu (pre-impuls), długość przerwy pomiędzy zgrzewami wstępnym i końcowym oraz czas zgrzewu końcowego. Zakres czasów powinien być regulowany co 1ms.
Wybór zgrzewarki do ogniw – transformat i elektrody
Wybierając zgrzewarkę do ogniw uwagę należy zwrócić także na to, w jaki transformator jest wyposażone dane urządzenie. Im większy prąd będzie on w stanie wygenerować, tym bardziej wszechstronna będzie konkretna zgrzewarka. Modele wytwarzające prąd ponad 1000A są najbardziej uniwersalne i, poza ogniwami, mogą zgrzewać również blachy. Przed zakupem upewnijmy się też, że wymiana elektrod jest łatwa i nieskomplikowana, co znacznie wpłynie na komfort pracy. Pamiętając o tych wskazówkach, zyskamy pewność co do bezproblemowej i efektywnej eksploatacji zgrzewarki.