Przyłbice spawalnicze – do pracy własnej i dla pracowników

Przyłbice spawalnicze – do pracy własnej i dla pracowników

Bezpieczeństwo i higiena pracy to jeden z głównych tematów, który powinien zainteresować zarówno pracodawców, jak i osoby wykonujące czynności potencjalnie groźne na własną rękę. W kontekście spawania najważniejszym aspektem jest odpowiednie zabezpieczenie twarzy, zwłaszcza przed iskrami. W tym celu należy sięgnąć po wysokiej klasy przyłbice spawalnicze. Pamiętajmy o nich, dobierając strój roboczy dla siebie oraz dla swoich pracowników.

Dlaczego przyłbice spawalnicze są podstawowym elementem wyposażenia stroju?

Przyłbica spawalnicza pełni głównie funkcję ochronną – dzięki niej skóra twarzy nie ma kontaktu z iskrami, który wydobywają się w procesie spawania. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na inne zadania, związane na przykład z ochroną przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w upalne dni, gdy pracujemy przez większą część dnia na dworze. Przyłbica spawalnicza to element wyposażenia każdego pracownika, który podejmuje się zadania, jakim jest spawanie. Takie rozwiązanie jest zgodne z wymogami BHP – pracodawca nie może bowiem dopuścić do wykonywania obowiązków osoby, która nie została odpowiednio zabezpieczona. W przeciwnym razie musi liczyć się z koniecznością poniesienia odpowiedzialności, gdyby pracownik uległ wypadkowi. Jednocześnie należy pamiętać o zabezpieczaniu siebie, jeśli spawaniem zajmujemy się na przykład w ramach prowadzenia przydomowego warsztatu.

Dobre przyłbice spawalnicze, spełniające wszelkie standardy

Nie ulega wątpliwości, że przyłbice spawalnicze muszą spełniać wszelkie standardy, aby mogły stanowić odpowiednią ochronę. Pojawia się więc pytanie, na co zwrócić uwagę, dokonując ich wyboru? Przede wszystkim przyłbice spawalnicze powinny pochodzić od renomowanego producenta, prezentując tym samym najwyższą jakość wykonania. Dobrze, jeśli chronią nie tylko przed iskrami, lecz również przed promieniowaniem ultrafioletowym. Bardzo istotny jest dobór właściwego rozmiaru, tak aby przyłbica nie zsuwała się z twarzy – w przeciwnym razie nie zapewni właściwej protekcji. Pamiętajmy, że dobrze dopasowana maska wpływa również na tempo, w jakim pracownik męczy się przy pracy. Ciągłe jej poprawianie czy ponowne zakładanie nie sprzyja skupieniu. Zakup wysokiej klasy przyłbic spawalniczych to inwestycja na wiele sezonów, dlatego nie warto na nich oszczędzać.

Jak powinien wyglądać dobry stół warsztatowy? Renowacja starego budynku – o tym warto pamiętać.
Comments are closed.