Renowacja starego budynku – o tym warto pamiętać.

Renowacja starego budynku – o tym warto pamiętać.

Przywrócenie staremu budynkowi, który to liczy sobie już dziesiątki jeżeli nie setki lat nie jest zadaniem najłatwiejszym.

Nie ma tu bowiem mowy o możliwości szybkiego przywrócenia do pełnej sprawności nowoczesnych rozwiązań architektonicznych i wykończeniowych. Zespół ekspertów, który podejmuje się takiego zadania musi mieć świadomość, iż będzie musiał mierzyć się z rozwiązaniami sprzed kilku lub nawet kilkunastu dekad, które to wymagają profesjonalnego podejścia oraz zastosowania właściwych narzędzi.

W przeciwnym wypadku budynek taki, nadgryziony zębem czasu, jak również osłabiony na skutek nieprzerwanie działających nań czynników zewnętrznych i niesprzyjających warunków atmosferycznych, może się nawet zawalić. Jak informują profesjonaliści mogący pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży, istotny jest nie tylko odpowiedni dobór fachowców oraz sprzętu, niezbędne są bowiem także wysokiej jakości materiały – w tym tynk do renowacji.

Jeżeli produkt taki pochodzi od renomowanego dostawcy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozwoli on zakryć wszelkie niedoskonałości i niedociągnięcia budowli, jak również zamaskować deformacje oraz pęknięcia poszczególnych ścian. Niezwykle istotnym jest, aby nakładał się on łatwo, tak w sposób manualny jak i zautomatyzowany, a jednocześnie cechował się relatywnie długim czasem schnięcia, tak aby możliwe było wprowadzenie przez fachowców poprawek nawet po kilkunastu minutach od jego aplikacji.

Dobrej jakości tynk do renowacji powinien być odporny na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, jak również wykazywać się niewrażliwością na niesprzyjające warunki, o które w naszym klimacie nie trudno.


Pamiętajmy więc, że produkt który nabywamy powinien przetrwać tak wiele kolejnych tygodni saharyjskiego słońca, silne opady deszczu i śniegu, a także pojawiające się niekiedy we wszystkich rejonach Polski gradobicia, które jak wiadomo wyrządzić mogą niemałe szkody niezabezpieczonemu w sposób optymalny budynkowi.

Jak informują eksperci, którzy na renowacji starych budowli zjedli już przysłowiowe zęby, ważnym jest, by nabywany tynk do elewacji nadawał się do odnawiania oraz przywracania pierwotnego pięknego wyglądu ścianom, które uległy znacznemu zawilgoceniu, jak również tym cechującym się ponadprzeciętnie wysokim poziomem zasolenia.

Nie bez znaczenia pozostaje także wysoka przyczepność takiego tynku, dzięki czemu po jego aplikacji prawdopodobieństwo, że na skutek eksploatacji budynku warstwa dekoracyjno-ochronna zacznie stopniowo odpadać, co negatywnie przełożyłoby się na ogólny wygląd takiego obiektu, jest dość niskie.

Uważamy, że jeżeli osobie zlecającej taki projekt oraz ekipie odpowiedzialnej za jego realizację zależy na uzyskaniu możliwie jak najbardziej satysfakcjonujących efektów prac, wysoce niewskazanym jest nadmierne oszczędzanie na tynku.

Warto wydać na niego nieco więcej pieniędzy niż początkowo zakładano i zaopatrzyć się w produkt pochodzący od renomowanego dostawcy, bowiem inwestycja taka z pewnością będzie procentować – tak podczas prac renowacyjno-rewitalizacyjnych, jak i po ich zakończeniu, kiedy to możliwe będzie codzienne użytkowanie budowli mieszkalnej bądź użytkowej.

Przyłbice spawalnicze – do pracy własnej i dla pracowników Ciężkie maszyny budowlane z silnikami elektrycznymi
Comments are closed.