Jak wykonać przedściankę z płyt G/K?

Jak wykonać przedściankę z płyt G/K?

Wykonanie prostej ścianki z płyt kartonowo-gipsowych nie jest trudne i z taką pracą powinna poradzić sobie każda osoba. Jeśli więc planujesz w domu remont i masz do wykonania przedścianke, czytając ten poradnik, dowiesz się, jak przeprowadzić prace, by ostateczny efekt był bardzo dobry.

Krok 1 – wykonanie stelaża

Zanim zaczniemy przykręcać płyty G/K do stelaża, należy go wykonać. Do tego celu wykorzystujemy gotowe profile aluminiowe, które dostępne są w sklepach budowlanych. Ich wielkość należy dopasować do danego pomieszczenia. Aby nasza ścianka powstała, musimy w pierwsze kolejności wyznaczyć jej płaszczyznę. Do tego celu wykorzystujemy metr, poziomicę, a najlepiej laser. W kolejnym kroku przykręcamy profile UW do podłogi i sufitu. Pamiętajmy, by pod spód przykleić specjalną taśmę wygłuszającą, która ma za zadanie uszczelnić powierzchnię i tłumi odgłosy pochodzące z aluminiowego stelaża.

Kolejny krok to wkładanie profili CW. Pamiętajmy, by najpierw dopasować ich rozmiar do wysokości ścianki. Aby to zrobić, starannie mierzymy wysokość i odejmujemy około 1 cm. Po włożeniu profili nie skręcamy ich ze sobą. Całą konstrukcję usztywni płyta G/K przykręcona za pomocą specjalnych wkrętów do profili CW. Pamiętajmy, by nie przykręcać płyt do profili UW.

Krok 2 – spoinowanie połączeń pomiędzy płytami

Do poprawnego wykonania spoinowania potrzebować będziemy szpachelki, zaprawy, papieru ściernego i specjalnej taśmy do płyt gipsowo-kartonowych. Praca nie jest specjalnie skomplikowana, ale wymaga wprawy i doświadczenia. Po nałożeniu na miejsce łączenia płyt zaprawy należy wtopić w nią specjalną taśmę i docisnąć szpachelkę. Po wyschnięciu nakładamy jeszcze jedną warstwę w celu całkowitego zakrycia taśmy. Późnej pozostaje już tylko oszlifować miejsce łączenia, by uzyskać równą powierzchnię.

Do spoinowania powinniśmy wykorzystać taśmy do płyt gipsowo-kartonowych z fizeliny lub papieru. Lepszą wytrzymałość zapewniają taśmy papierowe, ale praca z nimi jest zdecydowanie trudniejsza. Wymagają one znacznie więcej wprawy i amator może mieć problem, by z ich pomocą stworzyć idealne łączenie. Podczas montażu lubią się one marszczyć i sprawiać spore problemy. Zdecydowanie łatwiejsze jest zatapianie taśmy do płyt gipsowo-kartonowych wykonanej z fizeliny. Ma ona dobre właściwości, a praca z tym materiałem nie wymaga dużej wprawy ani doświadczenia. Niezależnie od wybranego materiału warto przyłożyć się do spoinowania, bo zabieg ten zapewnia usztywnienie całej konstrukcji, a po malowaniu ma stworzyć idealną powierzchnię.

Kleje do gwintów – skuteczni i sprawdzeni pomocnicy na wyciągnięcie ręki Remont domu – jakie aku narzędzia są niezbędne?
Comments are closed.