Zawory kulowe – bezpieczeństwo stosowania i testowania
Jeśli zastanawiasz się, jak mądrze stosować zawory kulowe – ten artykuł jest dla Ciebie. Przed próbą ciśnieniową, zawsze utrzymuj zawór w pozycji półotwartej, ponieważ tylko złącza zaworu zostaną poddane próbie ciśnieniowej. Wskazane jest opróżnienie wnęki zaworu z nagromadzonego brudu lub ciał obcych. Następnie zamknij korki spustowe i – czytaj dalej!
Jak bezpiecznie postępować z zaworami kulowymi?
Po utrzymywaniu wszystkich zaworów w pozycji półotwartej, stopniowo zwiększaj ciśnienie. Najlepiej byłoby, gdybyś miał do dyspozycji wysokiej jakości zawory kulowe od renomowanego producenta jak https://www.martechpneumatyka.pl/zawory-kulowe i tym podobne.
Jakie elementy należy sprawdzić przede wszystkim?
- połączenia korpusu,
- górna część trzpienia,
- punkty wtrysku uszczelniacza,
- gwinty spustowe/odpowietrzające pod kątem ewentualnych wycieków.
Następnie zwiększ ciśnienie próbne do pełnego ciśnienia znamionowego, zgodnie z procedurami rozruchu rurociągu. Wszystkie punkty wycieku należy naprawić przed wprowadzeniem gazu do instalacji. Po pomyślnym zakończeniu próby hydrostatycznej zawór kulowy powinien być otwarty w pozycji całkowicie otwartej.
Specyfikacje testów zaworów pod wysokim ciśnieniem
W przypadku rurociągów gazu ziemnego, po próbie hydrotechnicznej przeprowadzane powinny być dokładne i profesjonalne testy gazu azotowego pod wysokim ciśnieniem. Podczas próby ciśnieniowej linii za pomocą azotu, zawór należy najpierw uruchomić w pozycji półotwartej, aby zwiększyć ciśnienie, a następnie powrócić do pozycji całkowicie otwartej. Następnie należy otworzyć i zamknąć odpowietrznik ciała lub zawór spustowy, aby spuścić wodę. Gdy cała woda zostanie usunięta, zawór należy przywrócić do pozycji całkowicie otwartej.
Gdy rurociąg znajduje się pod normalnym ciśnieniem roboczym, technik zaworu może teraz sprawdzić zawór pod kątem nieszczelności gniazda. Następnie można sprawdzić, czy każdy zawór jest szczelnie zamknięty zarówno w pozycji pełnego otwarcia, jak i pełnego zamknięcia. Ewentualny przeciek monitoruje się wizualnie, otwierając złączkę odpowietrzającą korpusu przy głównym zaworze tylko w pozycji całkowicie otwartej lub całkowicie zamkniętej. W przypadku, gdy niewielki wyciek utrzymuje się, zawór należy uzupełnić większą ilością smaru lub uszczelniacza, a ograniczniki zaworu należy wyregulować w celu uzyskania idealnego uszczelnienia.
Gdy uszczelnienie zostanie osiągnięte, siłownik zatrzymuje się i powinien zostać zablokowany w tej pozycji. W przypadku, gdy plomba nie może być utrzymana, należy skonsultować się z przedstawicielem producenta zaworu w celu uzyskania zaleceń.