Ocieplenie zwykłym styropianem czy styrodurem?
Ocieplenie budynku to jedno z podstawowych zadań inwestora. Profesjonalnie wykonana termoizolacja budynku pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a tym samym wpływa na energooszczędność budynku. To dobra i rozsądna inwestycja w komfort, bezpieczeństwo i przyszłość. Tradycyjny styropian jest najchętniej wybieranym materiałem izolacyjnym, ale mało kto wie że na rynku można znaleźć jego ulepszoną wersję, zalecaną do ocieplania powierzchni szczególnie narażonych na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, choć zdecydowanie droższą. Czy opłaca się inwestować w styrodur, czy może jednak warto postawić na zwykły styropian EPS?
Jakie zastosowanie ma styropian XPS?
Styropian XPS, zwany również styrodurem, to wykorzystywany na szeroką skalę materiał izolujący, który wytwarza się ze spienionego polistyrenu. Posiada bardzo charakterystyczną strukturę, składającą się z małych zamkniętych komórek, które bardzo ściśle do siebie przylegają. Ta cecha wpływa na wyjątkową gładkość styroduru, która jest widoczna gołym okiem. Ta jednorodność strukturalna styroduru odpowiada za jego zwiększoną wytrzymałość mechaniczną i znacznie lepszą izolacyjność termiczną. Materiał ten ma niewielką nasiąkliwość, co podwyższa jego parametry hydroizolacyjne i wpływa na dużą gęstość, twardość i lepszą odporność na ściskanie lub zginanie, a także na obciążenie.
Styrodur najczęściej się stosuje do ocieplania obiektów, których konstrukcja jest narażona na spore obciążenia i systematyczne działanie wilgoci, dlatego chętnie jest wybierany do izolacji podpiwniczeń, a także fundamentów, stropów nad piwnicami i garażami. Zastosowanie styroduru pozwala na zmniejszenie grubości warstwy izolacyjnej, co zawdzięczamy niższemu współczynnikowi przenikania ciepła materiału.
Proekologiczne właściwości styroduru
Ostatnie lata to coraz większe zainteresowanie tematami ekologicznymi we wszystkich gałęziach budownictwa. Nie inaczej jest w przypadku termoizolacji budynków. To nie bez znaczenia, jakie materiały stosuje się do ocieplania, im lepsze mają parametry termoizolacyjne, tym mniej zużywa się energii grzewczej i tym mniejsza szkoda dla środowiska. Styrodur może się pochwalić świetnymi parametrami izolacyjnymi i niską przenikalnością cieplną, to zdecydowanie materiał pozwalający obniżyć zużycie energii. Posiada również właściwości samogasnące, co oznacza że nie podtrzymuje ognia, natomiast w bardzo wysokiej temperaturze, topi się i zwęgla. To ważna cecha nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowania, to również ważna kwestia proekologiczna. Nadmiar materiału może zostać w całości łatwo i w sposób bezpieczny poddany recyklingowi.
Porównanie styropianu XPS z tradycyjnym styropianem
Mimo, że na pierwszy rzut oka oba rodzaje styropianu mogą się nie różnić między sobą w sposób znaczący, to niektóre ich parametry różnią się od siebie. Różnice widać już w grubości materiałów, styrodur jest zdecydowanie cieńszy od styropianu EPS, dzięki czemu możemy uzyskać cieńszą warstwę ocieplenia bez konieczności zmniejszania powierzchni użytkowej w ocieplanym budynku (ma to znaczenie szczególnie w przypadku niewielkich pomieszczeń użytkowych, na przykład na poddaszu). Płyty styroduru XPS mają o wiele bardziej jednorodną strukturę i gładką powierzchnię, dzięki ich produkcji w gotowych formach o docelowych wymiarach materiału, bez konieczności jego późniejszego cięcia. Ten fakt wpływa na większą twardość i wytrzymałość mechaniczną izolatora.