Jakie urządzenia stosuje się do przeciągania kabli?
Do rozprowadzenia kabli wewnątrz kanałów technologicznych i rurociągów kablowych wykorzystuje się różnorodne narzędzia i akcesoria techniczne. Przykładem tego typu sprzętu są odpowiednio wyprofilowane rolki kablowe, które usprawniają podawanie kabla i przydają się przy układaniu kabli na długich odcinkach. Do zaciągania kabli wykorzystuje się specjalistyczne systemy bazujące na włóknie szklanym na podajnikach i tzw. pończochy z obrotowym mocowaniem.
Rodzaje rolek kablowych
W sprawnym zaciąganiu kabli pomagają specjalistyczne rolki kablowe. To akcesoria zwykle produkowane z niekorodujących materiałów, a zatem przystosowane do użycia na zewnątrz, przeznaczone do rozprowadzania różnych kabli w kanałach technologicznych i rurociągach kablowych z wykorzystaniem nowoczesnych systemów zaciągania. Dzięki dużej nośności rolek kablowych można używać do transportowania ciężkich kabli energetycznych. W sprzedaży dostępne są m.in. rolki proste, wyposażone w pojedynczą rolkę, przeznaczone do podawania kabla na prostych odcinkach oraz rolki kątowe, które wykorzystuje się do prowadzenia kabli po zakrętach. Co ważne, przy przeciąganiu kabli można korzystać z wielu rolek, co w znaczący sposób ułatwia i przyspiesza pracę związaną z układaniem instalacji kablowej, niezależnie od jej rodzaju.
Zaciąganie kabli
Współcześnie do zaciągania kabli najczęściej wykorzystuje się włókno szklane umieszczone na specjalnych, obrotowych podajnikach. Włókna zakończone są różnymi rodzajami uchwytów. Po ich przeciągnięciu przez rurę instalacyjną mocuje się do nich kable zabezpieczone pończochą z mocowaniem obrotowym i przeciąga przez cały odcinek kanalizacji kablowej. W zaciąganiu kabli na dłuższych odcinkach pomagają rolki kablowe. To szczególnie przydatny element, gdy zachodzi konieczność zaciągania dużych i ciężkich kabli, zwłaszcza na zakrętach. Wówczas w miejscu zmiany kierunku biegu kanalizacji kablowej umieszcza się rolkę kablową kątową, po której prowadzi się zaciągany kabel. Niewątpliwym ułatwieniem przy przeciąganiu kabli są różnego rodzaju preparaty poślizgowe, które zmniejszają tarcie i sprawiają, że przeprowadzenie kabla przez rurę instalacyjną jest łatwiejsze.
Do prac instalacyjnych związanych z montażem kabli w kanałach technologicznych, rurociągach kablowych i rurach elektroinstalacyjnych wykorzystuje się włókno węglowe na podajnikach, specjalne pończochy najczęściej zakończone mocowaniem obrotowym, kablowe rolki proste i kątowe oraz różnorodne materiały odpowiedzialne za zmniejszenie tarcia i poprawę poślizgu.