Drewno, metal czy tworzywo sztuczne? Jaki materiał sprawdza się najlepiej w przypadku domków narzędziowych?
Jeśli lubisz majsterkować, postaw na działce stylowy i trwały domek narzędziowy. Możesz w nim przechowywać niezbędne narzędzia do przydomowych prac. Zazwyczaj wykonany jest z drewna, plastiku lub metalu, z pewnością znajdziesz dla siebie odpowiednie rozwiązanie. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni składzik!
Metalowy domek na narzędzia – zalety i wady
Metalowy domek na narzędzia możesz postawić w dowolnym miejscu na działce. Wyróżnia się solidną, trwałą konstrukcją. Nie musisz stawiać go koło domu, by zapewnić mu ochronę przed wiatrem. Proponowany domek jest też odporny na opady atmosferyczne i podtopienia.
Z drugiej strony pamiętaj, by wyposażyć w odpowiednie okna lub wentylację. Zadbaj o właściwą izolację, w przeciwnym razie w zimie będzie w nim za zimno, a w lecie za gorąco. Sprawdź, czy nie przepuszcza wilgoci, która mogłaby zagrozić przechowywanym narzędziom.
Jakie są zalety i wady drewnianych domków narzędziowych?
Drewniane domki nie są tak odporne na czynniki atmosferyczne jak konstrukcje metalowe. Warto przypomnieć, że bez względu na to, w jaki sposób zaimpregnujemy drewno, zawsze będzie przepuszczać więcej wilgoci. Wspomniany domek należy więc wyposażyć w dodatkowe materiały, by zapewnić mu większą ochronę przed deszczem i śniegiem. Z drugiej strony drewniane konstrukcje wykazują większą odporność na uszkodzenia mechaniczne niż plastikowe.
Szukając domku na narzędzia, zwróć uwagę nie tylko na funkcjonalność, lecz także walory estetyczne. Zastanów się, czy będzie pasował do ogrodu i elewacji budynku mieszkalnego. Drewniane domki zazwyczaj wykonane są z desek sosnowych lub świerkowych. Jeśli dysponujesz większym budżetem, zdecyduj się na świerk syberyjski.
Kupując domek, sprawdź, czy ma spadzisty dach. Dzięki temu nie musisz się martwić, że będzie na nim zalegać śnieg ani woda. Co ważne, możesz go przemalować na dowolny kolor. Zwróć też uwagę na wentylacji, wpływającą na warunki przechowywania narzędzi. Poszukaj składzika, który ma przynajmniej jedno okno. Nie musisz wtedy myśleć o instalacji elektrycznej.
Pamiętaj, by systematycznie konserwować domek. W ten sposób uchronisz go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zainstaluj w nim solidną zasuwkę i nieprzejrzyste drzwi, by skutecznie chronić dobytek przed złodziejami. Jeśli cenisz sobie styl, elegancję i klasykę, zdecyduj się na drewniany składzik. Z drugiej strony musisz pamiętać, że składa się z wielu różnych elementów. W związku z tym jego budowa może trochę potrwać.
Czy warto wybrać plastikowy składzik?
Dużą popularnością cieszą się też domki plastikowe. Wyróżniają się wytrzymałą i mocną konstrukcją, dzięki czemu taki domek może Ci służyć przez wiele lat. Nie musisz się martwić, że uszkodzi go deszcz, śnieg, wilgoć, upał, czy mróz. Nie zniszczą go też gryzonie ani korniki.
Co ważne, składzik z PCV lub innego tworzywa sztucznego nie wymaga impregnacji i skomplikowanej konserwacji. Wystarczy, że utrzymasz go w czystości. Domki narzędziowe dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, dzięki czemu na pewno znajdziesz odpowiedni model. Co ważne, w każdej chwili możesz go przemalować. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na przykład tutaj https://ogrodosfera.pl/domek-narzedziowy
Plastikowy składzik wyróżnia się nowoczesnym designem i atrakcyjną ceną. Takie modele są łatwe w montażu i łatwe do przeniesienia w inne miejsce ogrodu. Kupując domek, sprawdź, czy został wykonany z wysokiej jakości materiału. W przeciwnym razie może szybko się zniszczyć. Pamiętaj, by solidnie przytwierdzić go do gruntu.