Części oryginalne, a zmienniki – czy jedyną różnicą jest cena?

Części oryginalne, a zmienniki – czy jedyną różnicą jest cena?

Przy naprawie maszyn, czy to rolniczych, czy budowlanych, często spotykamy się z poważnym problemem. Wybrać droższe części oryginalne, czy tańsze zamienniki? Na rynku jest niezwykle dużo zarówno jednych, jak i drugich, co wcale nie ułatwia decyzji. Więc co wybrać?

Części oryginalne to gwarancja jakości!

Jak powszechnie wiadomo części oryginalne, pochodzące od producenta, zawsze będą pasować do maszyny, do której są przeznaczone. Od samego początku proces ich produkcji jest nastawiony na spełnienie rygorystycznych norm jakości. Jest to zdecydowanie najlepszy wybór, jeżeli zależy Ci na swoim sprzęcie. Wiele sklepów oferuje oryginalne części do maszyn. Jeżeli szukasz produktów, które Cię nie zawiodą zajrzyj tutaj: https://sklep.edmasz.pl/4315-czesci-do-prasy-unia-famarol, dbanie o sprzęt pozwala na utrzymanie jego wartości przez długi czas. Oryginalne części do maszyn w większości posiadają gwarancję producenta, sprawi to, że przez długi czas będziemy mogli cieszyć się bezawaryjnym używaniem sprzętu.

Jakość oraz gwarancja części oryginalnych jednak kosztują dużo więcej niż zamienniki. Jest to spowodowane tym, że wyprodukowanie tak wysokiej jakości produktu jest droższe, a dodatkowo na cenę wpływa obowiązek wieloletniego magazynowania części nawet do starszych typów maszyn.

Szeroki wybór tańszych zamienników

Jakość zamienników może pozostawiać wiele do życzenia. Jednak to właśnie niska cena kusi wszystkich posiadaczy sprzętów i samochodów. Takie części nie posiadają certyfikatów jakościowych, przez co ich używane może poprowadzić do awarii. Części zamienne mają oznaczenia literowe:

  • części O (w dokumentach unijnych OEM) – pochodzące bezpośrednio od producenta,
  • części Q (w dokumentach unijnych OES) – pochodzące od producenta, wytwarzane zgonie ze specyfikacją i standardami produkcyjnymi, nazywane często częściami równoważnymi, jednak nie są sprzedawane w Autoryzowanych Stacjach Obsługi, tylko w innych warsztatach, są tańsze od oryginalnych o około 15-20%, ale ich jakość jest taka sama, a nie mają jedynie oznaczenia z logo,
  • części P – jakość tych części jest porównywalna i objęta gwarancja producenta, części PC i PT mają dodatkowo certyfikat jakości od niezależnej jednostki badawczej, dostępne są także części PJ oraz P, które nie otrzymały takiego statusu,
  • części Z – inne części zamienne, ich jakość jest najsłabsza.

Kiedy można wybrać zamiennik, a kiedy lepiej zostać przy oryginałach?

Najlepiej jest wybierać części oryginalne zawsze, kiedy tylko możesz, czyli kiedy pozwalają Ci na to finanse i dostępność tych części. Staraj się wymieniać zawsze uszkodzone lub zużyte części na oryginały w nowych, lub kilkuletnich maszynach, dzięki czemu dłużej zachowasz ich wartość. W starszych modelach, których wartość już nie ucierpi, można śmiało zdecydować się na zamienniki. Jeżeli wymieniasz cały układ, warto, żeby wszystkie jego części były od jednego producenta.

W kwestii jego, czy warto zdecydować się na zmienniki, czy lepiej wybrać części oryginalne, to każdy ma swoje zdanie, często poparte argumentami. Niezależnie od tego, czy szukasz części oryginalnych, czy zamienników, kupuj je zawsze u renomowanego dostawcy.

Co oferuje Smartwatch Xiaomi Mi Band 7? Jak wybrać wiertarkę magnetyczną?
Comments are closed.