Wymiana opon w warsztacie samochodowym

Wymiana opon w warsztacie samochodowym

Optymalny czas na sezonową wymianę opon różni się ze względu na nietypowe warunki pogodowe. Jednak w każdym przypadku warto powierzyć wymianę opon profesjonalistom.

Jak działa maszyna do wymiany opon?

Wiele dzisiejszych maszyn do opon to modele stojące. Są one wyposażone w łamacz stopki, obrotnicę ze szczękami blokującymi, regulowane ramię narzędziowe i wąż pneumatyczny do napełniania opony. Niektóre bardziej zmodernizowane maszyny mają więcej osprzętu i ramion hydraulicznych, które pomagają w montażu i demontażu opon specjalistycznych, takich jak opony niskoprofilowe lub opony o szerokich, usztywnionych ścianach bocznych.

Dzisiejsze opony stają się coraz bardziej wyszukane i techniczne, a wraz z nimi zmienia się maszyna do wymiany opon.

Jeśli chcesz wymienić opony, najpierw załóż okulary ochronne. Niektóre mogą mieć dwa pedały nożne umieszczone na spodzie przedniej części maszyny, podczas gdy inne – trzy. Zalecane jest skorzystanie z nich, aby zobaczyć, który aktywuje jaką część maszyny i zapoznać się z nimi przed demontażem lub montażem opony.

Potrzebne wyposażenie warsztatu samochodowego znajdziesz na https://sklep-warsztat.pl/.

Rozmieszczenie pedałów nie zawsze jest uniwersalne, jednak w większości przypadków to pedał znajdujący się najbliżej aparatu jest tym, który go aktywuje. Na przykład w systemie z trzema pedałami skrajny prawy pedał aktywuje pręt łamacza, środkowy pedał aktywuje obrotnicę, a lewy pedał aktywuje szczęki blokujące obrotnicy.

Zdejmij zaślepkę trzpienia zaworu. Wyjmij rdzeń zaworu za pomocą narzędzia do wyjmowania rdzenia zaworu. Umieść oponę po prawej stronie maszyny do opon na stojąco. Obróć regulowane ramię łamacza stopki tak, aby ostrze znajdowało się tuż przy zewnętrznej krawędzi felgi, ale tylko dotykało opony. Upewnij się, że ostrze w żaden sposób nie styka się z obręczą. Aktywuj pedał łamania ściegu, aby aktywować ramię i ostrze łamacza. Nie trzymaj rękojeści ostrza po aktywacji ramienia. W momencie, gdy ostrze bezpiecznie dotknie stopki opony, zwolnij uchwyt. Być może będziesz musiał zakręcić oponę i złamać stopkę po przeciwnej stronie. Odwróć oponę i złam stopkę po drugiej stronie felgi.

Umieść oponę na obrotnicy. Aktywacja szczęk blokujących zależy od rodzaju felgi, na której znajduje się opona. Większość felg stalowych można zablokować od wewnętrznej średnicy felgi. Aby aktywować blokadę dla tego typu felgi, umieść oponę na obrotnicy (góra opony i felga skierowana do góry) ze schowanymi szczękami blokującymi i wciśnij pedał szczęk blokujących, aby je wysunąć. Określ rodzaj obręczy i aktywuj szczękę blokującą.

Obróć regulowane ramię narzędzia tak, aby wypustka zakryła zewnętrzną krawędź obręczy. Na zawiasie ramienia znajduje się duża śruba regulacyjna, którą można dokręcić lub poluzować. W razie potrzeby wyreguluj śrubę. Gdy nasadka regulowanego ramienia narzędzia znajduje się na swoim miejscu, przesuń ramię blokujące (przymocowane do regulowanego ramienia narzędzia), aby zablokować je na miejscu.

Trzymając drążek blisko obręczy, włącz pedał obrotnicy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pozwól belce narzędziowej do opon obracać się wraz ze stołem i nie próbuj opierać jej na ruchomym stole obrotowym. Podnieś dolną stopkę opony i podważ belkę narzędziową opony w dół na obwodzie opony. Powtórz tę samą procedurę, próbując podważyć dolny koralik nad kaczym łbem za pomocą paska narzędziowego i uruchomić obrotnicę w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Zdejmij oponę, odblokowując regulowaną blokadę ramienia narzędzia i odchylając ją z powrotem.

Dlaczego warto zmieniać opony w warsztacie samochodowym?

Kierowcy mają wiele możliwości zmiany opon w obu przypadkach, zarówno wiosną, jak i jesienią. Możesz wymienić opony samodzielnie lub w warsztacie samochodowym.

W przypadku pierwszej opcji, wymagane jest doświadczenie i umiejętności. Jeśli nie masz doświadczenia, lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom, ponieważ wszelkie problemy spowodowane niewłaściwymi manipulacjami lub montażem elementów mogą zakończyć się katastrofą.

Dziś najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z serwisem samochodowym. Tam specjaliści dokonają wymiany opon w  zaledwie 15 minut. Skorzystanie z usług warsztatu, to nie tylko szybkość i oszczędność czasu. To także pewność, że opona została zamontowana właściwie, co jest gwarancją twojego bezpieczeństwa podczas jazdy.

Drewno, metal czy tworzywo sztuczne? Jaki materiał sprawdza się najlepiej w przypadku domków narzędziowych? Stożki do łuparki: różne rodzaje i zastosowanie
Comments are closed.