Programowane sterowniki w automatyce – dlaczego warto je wybrać i jak je zaprogramować?
Za pomocą sterowników określanych jako PLC można łatwiej tworzyć efektywnie działające systemy automatyki. Co warto o nich wiedzieć?
Właściwie dobrane sterowniki umożliwiają znacznie łatwiejsze przygotowywanie systemów w ramach automatyki przemysłowej. Wśród nich bardzo popularne są sterowniki programowane, które nazywane są sterownikami PLC czy sterownikami logicznymi.
Czym są sterowniki PLC?
Programowalny sterownik logiczny, który określany jest także terminem sterownik PLC (Programmable Logic Controller), jest rodzajem sterownika, kontrolera, którego zadaniem jest prowadzenie czynności według cyklicznego obiegu jego pamięci, zgodnie z zaprogramowanymi zadaniami.
Tego typu sterowniki stosowane są w celu zarządzania pracą maszyn, urządzeń oraz innych typów sprzętów, a nawet mogą one służyć do automatyzacji całych obiektów.
Sterowniki PLC – jak działają?
Cechą charakterystyczną sterowników PLC jest ich cykliczny obieg pamięci. To oznacza, że sterowniki programowalne wykonują zadania w konkretnej kolejności, poprzez specjalny algorytm.
Sposób pracy sterownika składa się z poniższych czynności:
- autodiagnostyka
- uzyskanie informacji z wejść
- wykonanie zaprogramowanych zadań
- komunikacja
- ustawienia wyjść
Sterowniki PLC mogą zostać podłączone do różnych typów urządzeń wejściowych oraz wyjściowych. Zbierają one dane między innymi z czujników, detektorów, kamer, a także innych sprzętów, które przekazują dane do sterownika. Następnie, zgodnie z zaprogramowaniem, przekazuje on informacje o tym, jak powinny działać urządzenia wyjściowe, na przykład napędy, silniki, maszyny innych typów.
Jak programuje się sterowniki PLC?
Aby można było korzystać z tego typu sterowników, konieczne jest ich uprzednie zaprogramowanie. Na czym dokładnie polega programowanie sterowników PLC?
Aby przeprowadzićprogramowanie PLC, wcale nie trzeba dysponować zaawansowaną wiedzą, ponieważ do wykonania tej czynności przeznaczone są programy z interfejsami graficznymi, co znacznie ułatwia prowadzenie prac programistycznych.
Oprogramowanie, za pomocą którego można zaprogramować sterownik programowalny PLC, nie wymaga także posiadani znajomości jeżyków programowania, dlatego też przygotowanie spawanie działającego programu do zarządzania sterownikami oraz współpracującymi z nimi urządzaniami nie jest skomplikowanym zadaniem.
Programowanie PLC – jak się nauczyć?
Aby dowiedzieć się, jak prowadzić programowanie PLC, najlepiej skorzystać ze szkoleń oraz książek poświęconych tej tematyce. Aktualnie można znaleźć w internecie także pomocne poradniki, jak samodzielnie uczyć się programowania sterowników.
Jak wspomniano wcześniej, sterownik programowalny nie będzie wymagał posiadania specjalnych umiejętności programistycznych, co powoduje, że naukę programowania tego typu urządzeń może zacząć niemalże każda zainteresowana osoba.
Warto jednak pamiętać o tym, że każdy producent sterowników posiada inne oprogramowanie przeznaczone do przygotowania programu, co powoduje, że w celu nauki programowania danych sterowników należy wybrać właśnie konkretne szkolenie albo inne materiały.
Gdzie kupować sterowniki PLC?
Dostarczaniem urządzeń jak sterowniki PLC zajmuje się obecnie wiele specjalistycznych firm, które posiadają w swojej ofercie sprzęt tego typu. Można kupić w nich sterowniki wielu marek, dlatego warto wcześniej zapoznać się z dostępnymi propozycjami, by znaleźć takie, które będą mogły spełnić stawiane przed nimi wymagania.
Gdy chce się zakupić sterowniki programowalne, warto także zapoznać się z ofertami dostępnym na stronach internetowych producentów, na których można znaleźć dokładne dane związane z parametrami technicznymi sterowników oraz z oprogramowaniem używanym do wykonania programu.
Podsumowanie
Programowanie sterowników PLC pozwala na stworzenie efektywnie działającego systemu automatyki przemysłowej w wielu branżach. Za pomocą tego typu urządzenia można bardzo łatwo sterować innymi sprzętami, a same prace programistyczne nie są wymagające, co znacznie ułatwia stworzenie sprawnego systemu automatyki.