Wentylacja – dlaczego jest taka ważna i jakie funkcje pełni?
Trudno wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie pomieszczenia bez odpowiedniej wentylacji. Nawet przebywanie w takim wnętrzu, jest niezdrowe i niebezpieczne. Należy więc zadbać o dobrą wentylację i poprawne jej działanie.
Jakie funkcje pełni wentylacja?
Wentylacja odpowiada za prawidłową cyrkulację powietrza i jego stały dopływ. Służy ona również do wyprowadzania zanieczyszczeń, a w tym pyłów, gazów, jakie są produkowane przez kotły grzewcze.
Kratki wentylacyjne pełnią wiele funkcji. Zapewniają odpowiedni dopływ świeżego powietrza. Dzięki niej jest cały czas do niego wprowadzane. A jak wiadomo, czyste, świeże powietrze ma wpływ na samopoczucie oraz funkcjonowanie osób znajdujących się w zamkniętym pomieszczeniu.
Bardzo ważną funkcją jest też redukcja szkodliwych emisji i zanieczyszczeń. Najczęściej pochodzą one z urządzeń grzewczych. W ten sposób produkowane są również szkodliwe związki oraz składniki smogu, jakie mogą przedostać się z zewnątrz do środka.
Kratki wentylacyjne zarazem zapobiegają osadzaniu się wilgoci, a także rozwojowi pleśni, grzybów oraz bakterii. Chronią one przed pojawianiem się wykwitów na różnych powierzchniach, mających negatywny wpływ na zdrowie, a nawet na samą estetykę pomieszczenia.
Kratki te odpowiadają za prawidłowy poziom wilgotności w pomieszczeniu. Należy pamiętać, że powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, unosi się w nim pył, kurz i drobnoustroje. To z kolei wywołuje częste infekcje górnych dróg oddechowych.
Jak widać, dobra wentylacja ma ogromne znaczenie. Prawidłowa wymiana powietrza w pomieszczeniu pozwoli na normalne funkcjonowanie jego użytkowników.
Dlaczego wentylacja mechaniczna to świetny wybór?
Wiele osób uważa, że najlepszym wyborem jest wentylacja mechaniczna. Przepływ powietrza jest w tym przypadku możliwy, dzięki urządzeniu z silnikiem elektrycznym. Urządzenie to umożliwia sterowanie parametrami. Tego rodzaju wentylacja jest znacznie funkcjonalniejsza, wygodniejsza w użyciu i profesjonalna.
Wentylacja grawitacyjna a wentylacja z odzyskiwaniem ciepła
Wentylacja grawitacyjna działa bardzo prosto. To najprostszy i zarazem najstarszy sposób wymiany powietrza w budynkach. Ich działanie opiera się na konwekcji. Powietrze w pomieszczeniu jest nagrzane, więc ma mniejszą gęstość, niż powietrze, które wpływa do wnętrza przez wentylację grawitacyjną. W związku z tym unosi się do góry. Pionowe kanały wentylacyjne służą do odprowadzania z górnej części pomieszczenia na zewnątrz. Zaletą wentylacji jest niski koszt budowy, prosta budowa oraz ciągłość pracy.
W przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ważną rolę odgrywa rekuperator. Zapewnia dopływ i oczyszczanie powietrza. Dodatkowo ogranicza koszty eksploatacyjne poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię pierwotną.
Planując budowę domu czy generalny remont, warto rozważyć instalację wentylacji mechanicznej. Choć wybór systemów jest całkiem spory. Całkiem atrakcyjne rozwiązania można znaleźć tu: kli-mat.com/wentylacja. Dobrze wykonana wentylacja ma ogromne znaczenie dla stanu budynku, jego wyglądu oraz przede wszystkim dla zdrowia i bezpieczeństwa przebywających w nim osób. Wentylacja pomieszczeń jest obowiązkowa, a koszt systemu wcale nie jest tak wysoki, jak może się wydawać. Osoby, które nie mają wiedzy na temat wentylacji i przede wszystkim montażu tego systemu, powinny skonsultować ten temat z fachowcem. Ten nie tylko zaproponuje konkretny model wentylacji, ale również przeprowadzi montaż i test sprawności. Instalacja zupełnie przypadkowej wentylacji, czy wykonanie tej czynności niepoprawnie, to tak, jakby nie było jej wcale.