Stożki do łuparki: różne rodzaje i zastosowanie
Drewno opałowe jest tradycyjnym i najstarszym rodzajem paliwa, które przez wiele tysiącleci ogrzewało ludzkie domy. Współczesnego człowieka ogrzewają inne rodzaje paliwa, w szczególności gaz ziemny, jednak w wielu regionach drewno opałowe pozostaje jedynym dostępnym źródłem ciepła. Zbieranie ich na zimę to poważny roczny problem, którego jednym z elementów jest rąbanie kawałków na kłody.
Jest coraz mniej osób, które chcą rozłupywać drewno za pomocą prostych narzędzi. Wraz z rozwojem postępu naukowego i technologicznego udało się zmechanizować ten proces. Siekiery zostały zastąpione mechanicznymi łuparkami do drewna, za pomocą których praca ludzka została zredukowana do minimum, a siła mięśniowa została zastąpiona elektrycznością, hydrauliką lub energią silnika spalinowego. Oprócz oszczędności siły, rąbanie drewna mechaniczną łuparką zajmuje kilka razy mniej czasu.
Świdry do łuparki: rodzaje
Wybierając łuparkę na własne potrzeby, powinieneś zdecydować się na rodzaj napędu, który jest optymalny w twoich warunkach, więc jeśli nie masz dostępu do elektryczności, korzystniej jest zaopatrzyć się w łuparkę do drewna z silnikiem benzynowym. Wybierając napęd elektryczny, należy wziąć pod uwagę, która sieć elektryczna jest dostępna do zasilania: jednofazowa 220 V lub trójfazowa 380 V.
Stożki do łuparek znajdziesz na https://alltech-shop.eu/stozki-do-luparek.
Niezależnie od napędu, większość łuparek wykorzystuje hydrauliczną zasadę działania: tłok cylindra hydraulicznego napędza popychacz, który popycha blok na stałe noże łuparki, które, mogą posiekać drewno na 2 lub 4 kłody. Łuparki tego typu produkowane są zarówno z pionowym podawaniem drewna, jak i poziomym, te ostatnie są znacznie częstsze. Dodatkowo przy wyborze należy wziąć pod uwagę takie parametry jak:
- siła popychacza, w przypadku modeli podstawowych może wynosić od 4 do 10 ton;
- maksymalne wymiary bloku, jego długość i średnicę.
- rozmiar jaki ma stożek do łuparki
Alternatywą dla łuparki hydraulicznej jest łuparka stożkowa, która rozłupuje drewno, wgryzając się w nie za pomocą nici podporowej. I oczywiście głównym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze łuparki do drewna, jest koszt produktu fabrycznego.
Jak dobrać średnicę stożka do łuparki?
Podstawą urządzenia jest stożek do łuparki do drewna. Moment obrotowy do łuparki stożkowej śrubowej przenoszony jest przez część napędową z:
- silnika elektrycznego;
- ciągnika;
- napędu benzynowego
Aby zapewnić wydajną i bezpieczną pracę łuparki śrubowej, jej prędkość obrotowa powinna mieścić się w zakresie 300 – 1000 obr/min, dlatego w przypadku silnika elektrycznego o dużej liczbie obrotów należy rozważyć redukcję, na przykład za pomocą napędu pasowego.
Ważna jest klasa łuparki. Do użytku domowego wystarczą niskonapięciowe i tanie łuparki do drewna o małej wydajności. Zakres zastosowania: pozyskiwanie drewna opałowego dla prywatnego gospodarstwa domowego (dostarczenie paliwa do kominka, pieca, wanny, kotła na paliwo stałe).
Półprofesjonalne są mocniejsze i wydajniejsze. Zakres zastosowania: dostawa drewna opałowego do obiektów użyteczności publicznej, kotłowni, hoteli, budynków wielokondygnacyjnych, pensjonatów.
Przemysłowe (profesjonalne) – najpotężniejsze i najbardziej wydajne łuparki do drewna, które przetwarzają duże ilości drewna. Często stosowane do przycinania kłód. Zakres zastosowania: pozyskiwanie drewna opałowego do celów komercyjnych.
Hydrauliczne łuparki – charakteryzują się bardzo dużą siłą i wydajnością łupania, bezpieczeństwem użytkowania, długą żywotnością. Współpracuje z nożem krzyżowym. Minusy to wysoki koszt, złożoność naprawy, zwiększone zużycie energii, konieczność wymiany oleju w pompie hydraulicznej. Łuparka hydrauliczna charakteryzuje się płynnym wcinaniem noża w obrabiany przedmiot.
Śruba (stożkowa) to stosunkowo tania o dobrych parametrach, kompaktowa łuparka. Jest niezawodna, łatwa w naprawie. Wady: duże ryzyko zranienia, słaba siła rozłupywania, nie ma możliwości zamontowania noża do rozłupywania na 4 części.
Pozioma łuparka jest lekka, mobilna i bezpieczna. Wady: niska wydajność, masywność, ograniczenia maksymalnej długości kłody. Pionowa łuparka jest bardziej kompaktowa i wydajna. Minusy: duża waga, zwiększone ryzyko kontuzji.
Uniwersalna – pozwala wybrać pozycję roboczą w zależności od różnych czynników, np. grubości obrabianego przedmiotu. Wadą jest wysoka cena. Taka konstrukcja jest typowa dla profesjonalnego sprzętu.