Od czego zacząć budowę domu?
Analiza, budżet i plan zagospodarowania Zaczynasz budowę własnego domu? Od momentu podjęcia tej decyzji, a do wybierania mebli do salonu jest jeszcze długa droga. Zobacz, od czego zacząć budowę domu i na co szczególnie zwrócić uwagę.
Analiza, budżet i plan zagospodarowania
Na samym początku warto zastanowić się, jak dużą chcesz działkę i ile metrów domu potrzebujesz. Tu wchodzą w grę osobiste potrzeby, a także budżet. Na tym etapie, tego typu plan jest tylko orientacyjny, bo dopiero później może okazać się, że potrzebna jest większa kotłownia czy zagospodarowanie poddasza.
Zanim kupisz działkę, warto sprawdzić jej stan prawny w księdze wieczystej. Dzięki temu dowiesz się, kto jest prawnym właścicielem oraz czy nie ma na niej zadłużenia. Ponadto trzeba sprawdzić wypis i wyrys z rejestru gruntów, aby dokładnie dowiedzieć się, jaki rodzaj działki kupujesz. Przykładowo, do gruntu ornego, konieczne będzie specjalne pozwolenie, aby stanął tam dom mieszkalny.
Kolejnym etapem jest sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego. To konieczny punkt, aby za kilka lat nie okazało się, że tuż pod Twoim domem będzie biec ruchliwa autostrada. Dzięki temu sprawdzisz planowane inwestycje w okolicy Twojej nieruchomości.
Dostęp do mediów, jakość gruntu i zaplanowanie prac
Czy do Twojej działki możliwe jest podłączenie prądu wybranego dostawcy? Czy nie będzie kłopotem doprowadzenie wody, kanalizacji i gazu? Co z telewizją? Na te pytania także musisz odpowiedzieć sobie zanim przystąpisz do budowy domu.
Jeśli wcześniej na terenie działki nikt nie mieszkał, przyda się sprawdzenie jakości gruntu. To może być dodatkowym kosztem, ale na tym etapie inwestycji, warto to zrobić. Dowiesz się dzięki temu czy grunt jest odpowiedni do budowy domu mieszkalnego oraz jaka jest wysokość wód. Te i inne wydatki możesz pokryć z oszczędności. W dodatku pomoże Ci pożyczka gotówkowa. To szybka i komfortowa metoda na dodatkowe pieniądze.
Kolejnym etapem jest zaplanowanie prac oraz zebranie odpowiednich dokumentów z pozwoleniami na budowę. Konieczny jest projekt działki, wyznaczenie terenu przez geodetę oraz przystąpienie do budowy domu. Na rynku jest wiele dostępnych ekip budowlanych, w których pracują wszyscy potrzebni fachowcy i specjaliści do powstania Twojego wymarzonego domu. Dowiedz się czy posiadają odpowiedni sprzęt, jaki jest całkowity koszt oraz termin zakończenia prac. Warto też ustalić, jak będą dostarczane materiały budowlane. Często ekipy budowlane posiadają transport w usługach, ale nie zawsze. Jeśli będziesz potrzebować dodatkowego zastrzyku pieniędzy, pożyczka gotówkowa może okazać się dobrym pomysłem. Wystarczy, że będziesz pamiętać o regularnej spłacie. Pożyczka gotówkowa jest także komfortowym rozwiązaniem.
Od momentu wytyczenia działki i podjęcia współpracy z ekipą budowlaną, rozpoczyna się najważniejszy proces. Należy pamiętać o tym, aby kontrolować stan techniczny, a także na końcu wykonać odbiór robót budowlanych. To konieczne do tego, aby sprawdzić czy nieruchomość jest zgodna z wyznaczonym projektem.