Jak wybrać gotowy projekt domu i na co zwrócić uwagę?
Zakup projektu domu to niezwykle ważna decyzja, mająca niebagatelny wpływ na nasze dalsze życie. Aby nie popełnić błędów mogących wpływać na zadowolenie z nowo powstałego budynku, w trakcie przeglądania gotowych projektów powinniśmy wziąć pod uwagę co najmniej kilka istotnych aspektów. Takie działanie pozwoli na jak najlepsze dopasowanie planu architektonicznego do naszych potrzeb i wyczucia gustu oraz uchroni nas przed zbędnymi, nieprzewidzianymi kosztami. Jak zatem wybrać idealny projekt domu i o czym pamiętać podczas sprawdzania dostępnych rozwiązań?
Gdzie szukać projektu domu?
Zależy nam, by gotowy projekt domu był wykonany starannie i bez błędów, a układ jego wnętrz zapewnił nam optymalny komfort? Wybierzmy koncepcję ze strony https://projekty.muratordom.pl Znajdziemy tam wyłącznie sprawdzone rozwiązania, przygotowane przez architektów z renomowanych pracowni. Zależnie od wymagań przyszłych domowników, możemy zapoznać się z kolekcją budynków parterowych, z poddaszem lub piętrowych. Są one utrzymywane w różnorodnym stylu oraz oferują funkcjonalny rozkład pomieszczeń, dzięki czemu przypadną do gustu każdej mniejszej lub większej rodzinie. Jeżeli wybraliśmy już idealne dla nas rozwiązanie, możemy w wygodny sposób nabyć projekt domu przez Internet lub telefonicznie. Po określonym w ofercie czasie zakupiony projekt domu zostanie dostarczony wprost pod wskazany adres.
Jak dobrać najlepszy projekt domu?
Procedura zakupu projektu domu jest łatwa i przyjemna niemal dla każdego inwestora. Nieco więcej dylematów może natomiast pojawić się jeszcze podczas przeglądania dostępnych w sprzedaży projektów. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru?
W pierwszej kolejności dopasujmy gotowy projekt domu do naszej działki. W tym celu musimy zapoznać się z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub wystąpić o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Dokumenty te określają m. in. dozwoloną wysokość obiektu mieszkalnego czy kształt i kąt nachylenia jego dachu. Znając ujęte w nich wytyczne, będziemy mogli wyselekcjonować projekty domów zgodne z lokalnymi wymaganiami. Sprawdźmy również, czy wybrana koncepcja zmieści się na naszej posesji. Pomogą nam w tym minimalne wymiary działki, wskazane w sekcji parametrów gotowego projektu.
Następnie skupmy się na wielkości i funkcjonalności budynku. Jego metraż najlepiej dobrać wprost proporcjonalnie do docelowej liczby mieszkańców – uwzględniając także możliwość powiększenia się rodziny. Wskazane, by każdy domownik posiadał swój prywatny pokój, a dzienna część – czyli salon z kuchnią i jadalnią – pozwalały na wspólne spędzenie czasu w gronie najbliższych. Zwróćmy uwagę, czy układ wnętrza odpowiada naszym wymaganiom. Zależy nam na osobnej pralni lub spiżarni, wbudowanym garażu, a może gabinecie do pracy? Wszystkie istotne dla nas pomieszczenia powinny znaleźć się w wybranym projekcie domu.
Upewnijmy się, czy rozkład wnętrz umożliwia ich prawidłowe dopasowanie do stron świata i wjazdu na naszą posesję. Nie zapominajmy także, że wielkość i stopień skomplikowania obiektu mieszkalnego będą w bezpośredni sposób wpływać na koszt jego budowy i wykończenia.
Wybór właściwego projektu domu to nie lada wyzwanie. Aby było ono nieco mniej skomplikowane, powinniśmy kierować się kilkoma istotnymi kryteriami. Biorąc pod uwagę zapisy MPZP lub WZ, własne preferencje czy możliwości finansowe łatwiej dobierzemy idealne dla nas rozwiązanie, które pozwoli nam rozpocząć przygodę z wymarzoną budową domu.
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów jednorodzinnych od MURATORA – projekty.muratordom.pl